626 „nemen van niet te zwaar tentendoek in den vervolge tot een „onafwijsbaren eisch." Ik zou daaraan nog willen toevoegenook het meevoeren van een goed veldbed. Gelukkig dat ook op dit gebied ons weldra nieuw mateiieel ten dienste zal staan. Wanneer het uitneembaar stalen veldbed geschikt is gemaakt om ook als draagbaar te dienen, zal m.i. de tandoe Gwijnfé dankbaar voor de hulp daar van zoo langen tijd genoten op zijde gezet en vervangen kunnen worden door het stalen veldbed. Met tentdoek zal zoowel eene goede dekking voor het gedragen veldbed als een onderkomen voor de als veldbed gebruikte bran card te verkrijgen zijn. Eenvoudige tenten, gemaakt van deze tentlappen en van de draagbamboes der brancards, zullen betel en niet genoeg te waardeeren beschutting bieden aan onze zieken. Het na lange marschen afgetobd hospitaalpersoneel zal, vluggei dan tot nu toe, de noodige rust kunnen genieten, want evenals de troep heeft het na afloop van den dagmarsch dringend behoefte daaraande hulpbehoevende toestand der lij ders dwong het echter zoo menig uur daarvan op te offeren. Laten wij hopen dat laatstbedoeld materieel binnenkort ook daar in ruime mate verbetering zal brengen. a. Beschrijving. De tent bestaat uit een middenstuk en twee waranden. Het eerste, verdeeld in twee middenvakken, elk 4 M. lang en 5 M. breed, wordt door de waranden naar weerszijden met 21jn M. verlengd, zoodat de geheele binnenruimte een oppervlakte beslaat van 13 X 5 M2. (zie fig. 1, Plaat XVI). Het tentdak der middenvakken wordt, 3.25 M. boven den grond, gedragen door bamboe nokgordingen (fig. 1, PI. XVII), die op bam boe hoofdstijlen rusten en door middel van de ijzeren oogen van de nokgordingen en de ijzeren pennen van de hoofdstijlen daarop bevestigd zijn. Het tentdak van een warande wordt gesteund door den buitensten hoofdstijl en door drie bamboe warande stijlen, de middelste 2.10 M. de buitenste 1.80 M. hoog. Hoofdstijlen en warandestijlen worden door touwen jjj. verbonden, die in het tentdoek der warande zijn vastgenaaid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 24