854 deeren. Bij den aanvang der Dynastie hielden in de Keizerlijke residentie de dapperen der acht Banieren en huiten in de pro vinciën de troepen van het Groene Vaandel de wachtde étap pen op de heerbanen hielden de rooverbenden in bedwang en volbrachten, van af den minsten man tot aan den hoogsten aan voerder, meer roemvolle daden dan wij in staat zijn op te som men. Doch zij allen waren ruwe krijgers zonder vorming, ware kinderen van hun tijd, want toen was persoonlijke dapperheid alleen voldoende om de hoogste positie te kunnen bereiken. Thans kunnen zulke mannen geen officiersbetrekkingen meer vervul len, zij moeten zich met het behouden van hun tegenwoordigen rang vergenoegen of met een mindere positie tevreden zijn, dan wel, op gevaar af geen bestaan te vinden, geheel ontslagen worden. Niet alleen de hooge waardigheid van generaal of luitenant- generaal moet, zooals tot nu toe, in eere zijn, ook de lagere rangen tot dien van luitenant toe moeten volle achting genieten; ontbreekt bij de officieren echter het zelfbewutzijn, dan zal de wereld hen geringschatten. Niets is erger dan onkunde en onbeschaafdheid der offiieren; hierin geleidelijk verbetering te brengen is onze plicht. In den laatsten tijd heeft U. M.het volk tot aanmoediging, den troon tot steun, in verschillende edicten gewezen op de be- teekenis van de studie der krijgswetenschappen, opdat in het geheele rijk levendige belangstelling daarvoor zou opgewekt wor den. Zoo is dan, sedert de opening der militaire scholen en de terugkeer van militaire leerlingen in het Vaderland, een leven dige wedijver ontstaan; zelfs grijze generaals hebben met ijver de studiën ter hand genomen, vroegere civiele ambtenaren zijn in het leger nog eens van voren af begonnen, en er is niemand die niet vlijtig aan eigen ontwikkeling werkt. Uit de beste, volgens de nieuwste methoden opgeleide en tot officier bevor derde militaire leerlingen, zullen de leeraars en instructeurs bij de militaire scholen gekozen worden. Door deze talrijke verbeteringen zal ongetwijfeld het Krijgs wezen tot hoogeren bloei geraken. De ruwe, onwetende mannen van den ouden tijd zullen verdwijnen en door ijverige, beschaafde lieden vervangen worden. Zoowel de studie aan de scholen als de strenge eischen voor bevordering zijn een waarborg dat on-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 250