860 - op Europeesche leest geschoeide—manoeuvres gehouden, waaraan in 1904 13.100 man met 64 stukken geschut deelnamen. Eet Hupei-leger vormt, zooals we reeds zagen, het andere deel van het moderne Chineesche leger; het is verdeeld over de provincie Hupei, die met de provincie Hunan het bestuursgebied Liang-tu vormt, waarvan de hoofdstad Wu-tchang aan de Yang- tse is gelegendeze plaats vormt tevens de residentie van den Vi- ce-koning der beide provinciën, tevens gouverneur van Hupei Hunan heeft een afzonderlijken gouverneur. De vice-koning, gouverneur van Hupei, Tshang-Tschi-tung, die dat ambt met kleine tusschenpoozen reeds 17 jaar bekleedt, kan onder de meest beteekenende staatslieden van China gerekend worden en is bekend om zijne groote militaire talenten. Dit, gevoegd bij het feit dat de provincie van groote onlusten ver schoond gebleven is, maakte het mogelijk hier gaandeweg een leger te verkrijgen dat nauwelijks onder behoeft te doen voor het onder den invloed van Yuanschikai in Petchili tot stand gekomene. Het is echter veel minder sterk dan het Peiyang-leger, het telt slechts 8 compagnieën infanterie op oorlogssterkte en 2 eskadrons cavalerie. In verhouding tot de grootte der provincie 185.000 K. M2. en het aantal inwoners 30 millioen is deze sterkte zeer gering te noemen; Tschang-Tscbi-tung is vrij gebleven van de fout om troepen te formeeren zonder dat er voldoende offi cieren en kader aanwezig waren. Het valt op, dat bij het Hupei-leger zoo weinig cavalerie en in 't geheel geen veldartillerie aanwezig is. Dit schijnt een gevolg van het bergachtige terrein en de slechte wegen in Hupei, waardoor het gebruik van veldartillerie bemoeielijkt wordt, ter wijl de talrijke thee- en rijstvelden alleen voor infanterie begaan baar zijn. 1) Bovendien zijn de Hupei-poney's kleiner dan de Mongoolsche en eigenen zich dus weinig tot cavaleriepaard. cl. Bewapening In het voorgaande is de bewapening slechts ter loops aan geroerd. Dit geschiedde omdat eerst kort geleden de Chineesche 1) Deze bewering stellen we geheel op rekening v/d. schrijver v. h. artikel: „Das Chinesclie Heerwesen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 256