861 Regeering bevolen heeft de bewapening van het geheele leger •eenvormig te maken en wel voor de infanterie geweren van 7 m.M., voor de veld- en bergartillerie kanonnen van 7.5 c.M. Na een reeks proeven met enkele stukken werd bij Krupp een bestelling gedaan van 36 veld- en 36 bergkanonnen (alle moderne) van bedoeld kaliber met kanonterugloop benevens de benoodig- de munitiën en toebehooren. Bedoelde artillerie bestelling is de grootste die China na den Chineesch-Japanschen oorlog deed. De voorkeur voor het Krupp-materieel is opvallend, daar Japan zijn best gedaan heelt deze levering te verkrijgen en niettegen staande het gedurende den tegenwoordigen oorlog een vroeger aangenomen Chineesche bestelling van 7.5 c.M. veld- en berg- geschut zonder kanonterugloopinrichting heeft afgeleverd juist in den tijd van bovenbedoelde bestelling. Blijkbaar wenscht de Chineesche Regeering hare artillerie ge leidelijk met kanonterugloop-geschut te bewapenen; indien dit plan geheel tot uitvoering komt, geeft het wel blijken van den ijvei die China thans bij zijn militaire hervormingen aan den •dag legt. Ter kenschetsing van den vooruitgang van China op militair gebied moet hiei nog aan toegevoegd worden, dat het, niettegen staande bovenbedoelde bestelling van geschut bij Krupp, voort durend bezig is zijn eigen wapenfabrieken te vergrooten en te verbeteren, vermoedelijk met het doel om mettertijd in dit po- zicht geheel onafhankelijk van het buitenland te zijn. In de volgende plaatsen bevinden zich thans groote wapenfabrieken: 1. Hanyang in de provincie Hupei. 2. Nanking Kiangsu. 3. Kianghan bij Schanghai in de provincie Kiangsi. 4. Futschou in de provincie Fukien. 5. Kanton Kwangtung. Yan deze fabrieken is die te Hanyang de voornaamste, ze bevat inrichtingen voor het vervaardigen van geschut, alsmede van geweren en munitie; er zijn 1100 arbeiders aan het werk. "Wat de handvuurwapens betreft, wordt hier het Duitsche geweer M. 98, echter zonder loopmantel, vervaardigd. Ei woiden thans 25, des gewenscht zelfs 50 geweren per dag afgeleverd. De patroonfabriek levert dagelijks 20.000 stuks af.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 257