627 Het geraamte (fig. 1, PI. XVII) wordt overeind gehouden dooi de 4 hoofdscheerlijnen g.g.g.g. aan den middelsten hoofdstijl en- zoowel voor als achter—door 3 scheerlijnen h.h.h. aan de stijlen der warande bevestigd, daarbij geholpen door de hulpscheerlij nen i.i uitgespannen aan de vrije, niet ondersteunde hoeken van het warande-dakzeil. Alle losse scheerlijnen g.g. en h.h. hebben aan het eene eind© een lus, waarmede zij aan de pennen of de punten der stijlen worden vastgemaakt, en aan het andere einde een houten span- knevel. In de randen van het warande-dakzeil h.h. enz. is eveneens een touw ingenaaid en zijn daardoor de buitenste hoofdstijl, de waran destijlen en de hulpscheerlijnen i.i. stevig onderling verbonden. Het tentdak der middenvakken is dubbelhet bovenzeil daar van is samengesteld uit een midden- of noklap en twee zij lappen, het onderzeil uit twee lappen, alles op de volgende wijze samengevoegd. Aan den noklap van het bovenzeil hangen ten eerste de beide zijlappen aan touwen met knevels, een ventilatie opening vrijlatende, en bovendien nog de beide lappen van het onderzeil aan lussen van zeildoek, breed 20 c.M.die boven de nokgording aan dien noklap zijn vastgenaaid (fig. 3, PI. XVI). De onderranden van boven- en onderzeil zijn onderling even eens door touwen met knevels o.o. verbonden (fig. 1, PI. XVI en fig. 2, PI. XVII) en wel zoodanig, dat de schuin uitstaande vlakken dier zeilen met 25 c.M. tusschenruimte evenwijdig aan elkaar loopen. De ventilatie-opening in het bovenzeil, aan beide kanten tus- schen noklap en zijlap uitgespaard, meet 2.40 M. bij 40 c.M., terwijl tusschen de beide lappen van het onderzeil in elk midden vak over de geheele lengte een ruimte van 20 c.M. open blijft, die door de zeven lussen, waaraan de lappen hangen, in zes vakken wordt verdeeld, elk 40 c.M. lang. Zoowel de tentruimte als de luchtlaag in het dubbele tent dak hebben hierdoor gemeenschap met de buitenlucht. Boven de ventilatie-opening in het bovenzeil is een verstel baar scherm van zeildoek—gesteund door korte bamboe-steunstok- kenaangebracht, dat, hoog opgetrokken dan wel geheel of ge deeltelijk neergelaten, de opening bij zonneschijn of regen al

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 25