864 Als daar nu bijkomt dat wij van bevoegde zijde vernemenT dat liet vrijwel zeker is dat de Parabellum ook hier in Nederland zal worden ingevoerd, dan gelooven wij onzen collega's in Indië geen ondienst te bewijzen door te trachten hun aandacht te ves tigen op dit wapen. In Indië toch is het revolvervraagstuk nog geenszins als opge lost te beschouwen, ja is de mogelijkheid zeer groot, dat, waar tengevolge van de nadeelen welke aan de revolvers verbonden zijn, de drang naar zelflaadpistolen in alle rijken merkbaar wordt, ook binnenkort aldaar deze vraag onder de oogen wordt geno men, en is het dus niet van belang ontbloot, te weten welk wa pen thans vrij wel als het meest volmaakte wordt beschouwd. Het zij ons dan ook veroorloofd, in het ondervolgende een uit gebreide beschrijving van dit wapen te geven. Voor het goed inzicht der zaak laten wij er eenige algemeene beschouwingen aan voorafgaan. Algemeene beschouwingen. Zelfladers of automatische handvuurwapenen zijn repeteerwa- penen, welke, zooals de eerste naam dat duidelijk aangeeft, zich zelve laden zonder dat de schutter hiervoor eenige bewerking heeft te verrichten. De bij het afgaan van het schot tot nu toe zoo nadeelige terugstoot der buskruitgassen wordt hierbij benut tot de verschillende verrichtingen waardoor het wapen weer „tot vuren gereed" wordt gemaakt en dat wel, zoolang de in het magazijn aanwezige patronenvoorraad strekt. Hierdoor wordt de mechanische arbeid van den schutter tot een minimum be perkt. Hij heeft niets anders te doen dan te richten, af te trek ken en van tijd tot tijd het magazijn te vullen. Dat hierdoor groote voordeelen verkregen worden, als langer beschikbare tijd voor richten, minder snel vermoeid raken van den schutter, onafgewend aandacht schenken op den tegenstan der enz., behoeft zeker wel geen nader betoog. Deze wapenen worden nu, al naar gelang van de toepassing der bij het vuren ontstaande krachten de gasspanning en den terugstoot in twee hoofdsoorten of typen verdeeld, welke ieder weer naar de omstandigheid, dat de loop vaststaat dan wel bewegelijk is, in afzonderlijke soorten worden onderverdeeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 260