865 (Wille onderscheidt zoodoende vier hoofdtypen). Het onderscheid tusschen bovenbedoelde twee hoofdtypen be staat hoofdzakelijk in de wijze van openen van het sluitstuk. Zoo krijgt men: le het direct bij het ontbranden van het buskruit en voor- waartsgaan van het projectiel opengaan van het sluitstuk; 2e het openen van het sluitstuk eerst nadat de kogel den loop verlaten heeft. Het is duidelijk dat in het eerste geval tal van nadeelen voorkomen, die maken dat dergelijke wapenen niet ten volle voldoen aan de strenge eischen welke aan oorlogswapenen ge steld moeten worden. Die nadeelen kenmerken zich door min der groote ballistische uitkomsten, welke het gevolg zijn van aan den eenen kant dikwijls grootere ladingen dan noodig is, en aan den anderen kant onvermijdelijke verschillend sterke gasontsnappingen. Toorts geven deze, nog meer dan bij revol vers, aanleiding tot sterke verontreiniging van het meer ingewik kelde mechanisme, tot uitbrandingen en binnen vrij korten tijd onbruikbaar worden van het wapen. Daar komt nog bij, dat bij deze soort wapenen aan de ver vaardiging der munitie zeer hooge eischen moeten worden ge steld; de nauwkeurigheid moet zoo hoog mogelijk worden opge voerd, tolerantiën kunnen zoo goed als niet toegelaten worden, terwijl, wil het wapen goed werken, bij het opleggen van partijen munitie geen verandering mag plaats grijpen, zooals die bij het rookzwakke buskruit zoo vaak voorkomt. De tweede soort wapenen biedt daarentegen dezelfde voordee- len aan als de soliede sluitingen der tegenwoordige niet automa tische aehterlaadwapenen. Het selflaadpistool Parabellum nu behoort tot deze tweede soort, dus tot de terugstootswape nen met volkomen vaste sluiting gedurende den tijd dat het projectiel zich nog in den loop bevindt. Hierbij is gasontsnap- ping dus uitgesloten. De buskruitgassen werken met volle kracht en steeds op dezelfde wijze op het projectiel, waardoor de ten allen tijde onontbeerlijke, maar voor oorlogsdoeleinden in nog

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 261