866 zooveel sterkere mate, volkomen vertrouwbare geschiktheid tot werken mogelijk wordt gemaakt. Dat dit werkelijk het geval is, blijkt wel uit de invoering van dit wapen in Zwitserland na een driejarige vergelijkende proef met verschillende andere wapenen, alsook uit de voorkeur welke het bij ons in Nederland verkreeg na de uitgebreide beproeving zoowel bij de Infanterie als de Artillerie. Voornaamste inrichtingen en voordeelen van het wapen. Het sluitmechanisme - zeker wel het meest gewichtige onder deel van vuurwapenen, maar vooral van zelfladers gelijkt zeer veel op dat van de zoo bijzonder gunstig bekend staande Ma xim wapenen. Zijn eigenaardig ingericht kniegewrichtmechanisme heeft een voor den schutter volkomen verzekerde sluiting ten gevolge, de hoofdeisch welke men aan ieder vuurwapen stellen moet. Het maakt bovendien groote tolerantiën voor meer of minder sterke ladingen mogelijk. Bovendien vereischt het, om in werking gesteld te worden, naar verhouding weinig kracht, in tegenstelling met de meeste andere systemen, waarbij platte vlakken op el kander sluiten, waardoor deze, tengevolge van den vermeerder den druk door de groote wrijving en de daaruit onvermijdelijk voortvloeiende storingen, dus in waarde dalen. Zooals dat bij alle moderne vuurwapenen het geval is, is ook aan dit pistool geen uitstekende haan aan het slot aangebracht. Het is toch bekend, dat vooral de voor het spannen met den duim buiten het wapen aangebrachte haan bij revolvers evenals bij jachtgeweren, door het aan een of ander voorwerp blijven han gen of iets dergelijks, vaak oorzaak van ongelukken was. Bij zelflaadwapenen blijkt de verouderde inrichting van den vrij terugbewegenden haan nog zooveel gevaarlijker te zijn, omdat, wanneer deze bij het spannen of ontspannen, zooals vaak genoeg voorkwam, aan den vinger ontglipt en de patroon zoodoende doet ontbranden, dan tegelijk het sluitstuk achteruit vliegt en daardoor minstens de duim, die den haan loslaat, op ernstige wijze bezeerd kan worden. Hieruit volgt dus, dat bij zelflaadwapenen vooral de deelen van het slot ten allen tijde zoodanig moeten zijn ingericht, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 262