867 ze alleen door den trekker in werking kunnen gebracht worden. Aan dezen eisch voldoet dit pistool volkomen, want hierbij is het afvuren alleen dan mogelijk, wanneer men het wapen goed in de hand houdt en met opzet op den trekker drukt. In onmiddellijk verband met het sluitmechanisme staat de veiligheidsinrichting, welke zoodanig vervaardigd is, dat zij aan den eenen kant altijd uit zich zelve sperrend werkt wanneer het wapen niet in de hand wordt gehouden, aan den anderen kant echter ook, evenals alle aan andere vuurwapenen aangetroffen veiligheids inrichtingen, door een bijzondere handgreep vastgezet of buiten werking gebracht ban worden. Het is zeker niet van geringe waarde, te weten dat dit wapen, wanneer het niet in de hand wordt gehouden, steeds absoluut veilig is, om het even of het aan een riem gedragen wordt, in de tasch steekt, op den grond valt of iets dergelijks. Zoowel de drager als zijn omstanders zijn daardoor voor alle gevaren gevrijwaard, wat met het geval is bij een wapen zonder zelfwerkende veiligheids inrichtingen. Of het wapen dan in de tasch of op welke wijze wordt medegevoerd, voortdurend bestaat de kans op gevaar wanneer de drager met zijn wapen tegen iets aanstoot, valt of iets deigelijks, en zijn door een bijzondere handgreep alleen in werking tredende veiligheids inrichting door haast, nalatigheid of welke oorzaak ook niet in werking was gesteld. Bovendien blijkt het een verplichte voorwaarde te zijn, om aan zelflaadwapenen een zelfwerkende veiligheidsinrichting aan te brengen, wanneer men namelijk van het standpunt uitgaat, dat terugstootswapenen, willen ze geheel aan het doel beant woorden, steeds „tot vuren gereed" moeten zijn. Dit moet echter niet alleen daarin bestaan, dat ze na het eerste schot direct weer vooi een volgend schot gereed zijn, maar, en daar komt het voor namelijk op aan, den schutter in staat stellen juist dat eerste schot zoo snel mogelijk af te geven. Dit is echter alleen magelijk, wan neer het wapen, dat in ongebruikten toestand volkomen 'veilig moet zijn, ingeval van verrassing door het eenvoudig vast in de hand nemen steeds direct schietvaardig is, zonder dat nog een bijzondere span of ontspanbeweging, welke in zulke gevallen ge woonlijk vergeten wordt, of wel verkeerd wordt uitgevoerd, noo- dig is. Daardoor toch juist is zoo'n wapen, hoe goed het ove-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 263