868 rigens ook moge zijn, in oogenblikken van paniek of groot gevaar niet te gebruiken. Het spreekt dientengevolge vanzelf, dat het pistool voor den vijand en in alle gevallen, waarin het vermoeden bestaat dat het gebruikt moet worden, steeds zonder inwerking van de sper tot veiligheidsinrichting moet worden gedragen, want in de hand moet het in alle geval direct schietvaardig zijn, terwijl daarentegenover staat, dat wanneer het niet in de hand is, het toch vanzelf reeds veilig is. De bij dit wapen toegepaste wijze van laden biedt ook voor- deelen aan. Het geschiedt met behulp van een gesloten vasten houder en levert tegenover het laden met afstroophouders bij andere stelsels het groote voordeel op, dat in ernstige gevallen de aandacht van den schutter niet van den tegenstander wordt afgeleid. Bovendien kan het laden onder het loopen, te paard, met koude en met van handschoenen voorziene handen, alsook in iedere houding geschieden, terwijl, bij het inbrengen en uitne men van den houder aan de onderzijde, de hand van den schut ter steeds gevrijwaard wordt voor klemmingen en vei wondingen door het vooruitspringen van het sluitstuk. Het kaliber van liet Wapen. Wat het kaliber betreft, dat men gekozen heeft, merken wij in de eerste plaats op, dat de automatische werking van het wapen in het geheel niet afhangt van het gebruik van een groot dan wel klein kaliber, maar van de totale levende kracht, die bij het vuren aan het projectiel wordt medegedeeld, alsmede van den terugstootsarbeid, welke hierbij waargenomen wordt. Deze hoeveelheid arbeidsvermogen kan wel tusschen tamelijk wijde grenzen schommelen, doch het is duidelijk, dat de kleinste grens voldoende moet zijn om den tegenstander buiten gevecht te stellen, d w.z. den volledig uitgerusten soldaat, die van sterke kleeding voorzien, door allerlei uitrustingstukken als riemen, patroontasschen, metalen knoopen, omgegespten mantel, kuras en dergelijke zaken meer niet onbelangrijk wordt beschermd, ja misschien ook nog door plankenwanden of struikgewas gedekt is, in ieder geval tijdelijk ongeschikt tot strijden te maken. Zulk een uitwerking kan men alleen voordeelig bereiken door

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 264