869 gebruikmaking van een klein kaliber en wel zoodanig, dat men de beide factoren welke het arbeidsvermogen vormen, nl. massa en snelheid, dermate kiest, dat de levende kracht per eenheid van dwarsdoorsnede en ook de snelheid van het projectiel zoo groot mogelijk worden. Om een voorstelling te krijgen van de werking van het projec tiel in het dierlijk lichaam wordt, zooals bekend mag worden geacht, tegen daartoe speciaal gereedgemaakte klei geschoten. Deze plastische klei eigent zich uitermate goed voor dergelijke- proeven, omdat ze aan den eenen kant, evenals water, niet samen drukbaar is, en evenals het vloeistofrijke dierlijke lichaam bij het indringen van het projectiel een gemakkelijke verplaatsbaar' heid van de deeltjes bezit, die op hun beurt weer, al naar gelang van de verkregen grootere of kleinere snelheid, botsend op de omliggende deeltjes werkenaan den anderen kant echter de gedurende het schot in het inwendige plaats grijpende veran deringen bewaard en de uitzettende werking, het voornaamste bijkomende verschijnsel van de werking van snel voortgaande- projectielen in het dierlijk lichaam, aanschouwelijk maakt. De figuren a tot e van plaat XX zijn afbeeldingen van eenige door hot schieten op klei verkregen resultaten van vergelijkende proeven betreffende de uitwerking van voortgeschoten projec tielen met de Russische Legerrevolver Smith Wesson, kal. 10.6 m.M. en het Zelflaadpistool Parabellum kal. 7.65 m.M. De gebruikte kleiblokken waren ongeveer 75 c.M. lang en 30- c.M. hoog en breed. Men schoot er op, op een afstand van 10 M. Ze werden daarna opengesneden om de door den schok, gedurende- het voortdringen van het projectiel, voortgebrachte uitwerking te toonen. fig. a stelt voor het met de normale lading uit de revolver Smith Wesson verkregen resultaat, fig. b het met de normale lading uit het Parabellumpistool verkregen resultaat, fig. c het met een 10 verminderde lading Parabellumpistool verkregen resultaat, fig. cl de werking vair een van voren uitgehold projectiel met de revolver Smith Wesson,

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 265