870 fig. e de werking van een van voren uitgehold projectiel met het Parabellumpistool. Zooals wij hieruit zien, leverde het zelflaadpistool Parabellum in alle gevallen meer expansieve werking en daarmede een groo teren schok dan de revolver Smith en Wesson. Dit is alleen toe te schrijven aan de grootere snelheid en de grootere levende kracht per eenheid van de dwarsdoorsnede van het projectiel. De eerste bedraagt bij normale lading: V10 350 M. tegenover V10 203 M. bij de revolver. Het pro jectielgewicht is respectievelijk 6 gr. en 16.5 gr., waaruit volgen respectievelijk 37.4 K.G.M. en 34.6 K.G.M. arbeidsvermogen voor het geheele projectiel en 0.813 en 0.392 K.G.M. per m.M2. De zooveel grootere snelheid bij het treffen en de hoogere betrekkelijke levende kracht van het pistoolprojectiel geven ■duidelijk het verschijnsel aan, dat de eerstgetroffen deeltjes niet, zooals dat bij kleine snelheden het geval is, door de konische projectielpunt eenvoudig op zijde geschoven, maar zoo plotseling uit hun moleculaire samenhang worden gerukt, dat zij van hun kant als kleine projectielen uit elkander stuiven en hun onmid dellijke omgeving tot een dergelijke werking dwingen. Het is duidelijk, dat deze expansieve werking bij grootere snelheden steeds meer op den voorgrond zal treden en dat het projectiel steeds meer in de breedte dan in de diepte werken moet. Hoewel dus de absolute levende kracht van het pistoolprojectiel niet veel grooter is dan die van het revolverprojectiel, zoo is toch, zooals een blik op de teekeningen toont en na het voren- vermelde gemakkelijk te verklaren is, de werking in de breedte zoo aanzienlijk grooter, dat dit verre tegen de kleinere indrin- gingsopening opweegt. Het voordeel van den zich sneller voort- bewegenden kogel, die daarbij bovendien met meer relatieve levende kracht voorzien is, is zoo groot, dat nog zelfs bij een sterk verminderde buskruitlading, waarbij de snelheid terug gebracht is op 300 Mterwijl de absolute levende kracht tot 27.5 K.G.M. tegenover 34.6 K.G.M. bij de Smith Wesson ge- •daald is, zooals fig. c dat duidelijk doet zien, de werking in de breedte nog veel sterker blijkt te zijn. De reden hiervoor is te vinden in het feit, dat ook nu nog het projectiel van het pistool dat van de revolver zoowel in snel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 266