lieid (300 tegen 203 M.) als in relatieve levende kracht (0.580 tegen 0.892 K.G.M. per m.M2) steeds nog aanzienlijk overtreft. De voor een vuistwapen zoo wenschelijke groote projectiesnel heid; bij een zoo hoog mogelijk opgevoerde belasting op de dwars doorsnede, kan men echter alleen verkrijgen bij het gebruik van kleine kalibersbij grootere kalibers daarentegen zouden niet alleen het wapen en de munitie zeer sterk in gewicht toenemen, maar ook de terugstoot zou er zooveel te grooter door worden. Nu woidt vrijwel aangenomen, dat de zoogenaamde lichtere verwondingen door de kleinere kalibers alleen bij het treffen op- de gioote afstanden plaats hebben, dus wanneer de snelheid aanmerkelijk verminderd is, terwijl juist op de kleinere afstan den een in vergelijking met de grootere kalibers veel grooter uitwerking wordt waargenomen. Nu is het pistool een wapen, dat in hoofdzaak dient voor den strijd van zeer nabij, voor het handgemeen, zoodat de nadeelen, aan de groote afstanden verbonden, niet in aanmerking komen. Bovendien wordt door artsen toegegeven, dat het zoogenaam de „Stopping Effect" bij de kleinere projectielkalibers des te eeidei intreedt, naarmate de snelheid van het binnendringende projectiel grooter is en wel zoo groot, dat de bloedvaten geen tijd hebben zich te verplaatsen, zooals dat mogelijk is bij de groo- teie kalibeis, die met veel kleiner snelheid binnendringen. Hoe vaak is het niet voorgekomen, dat iemand meerdere malen door een projectiel getroffen werd en in de hitte van den strijd daar niets van bemerkte? Gaan wij thans over tot de beschrijving van het wapen en- noemen wij in verband met de plaat eerst ter verduidelijking opr de verschillende onderdeden. (Zie fig. A, B, C, D, E en F). De onderdeelen van het pistool zijn in twee groepen samen- te voegen en wel het bewegelijke deel en het vaststaande deel. Tot het bewegelijke deel behooren de loop, het sluitstuk en het mechanisme tot het afgeven van vuur, kortweg dus het schiet- toestel, het vaststaande deel bevat de kast met greep, en ver der alle onderdeelen die de automatische werking tot stand brengen. We onderscheiden:

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 267