628 naar behoefte meer of minder kan afsluiten. (De details der in richting zijn afgebeeld in fig 3, PI. XVII.) Het tentdak der middenvakken draagt spanlijnen m.m.m. (zie fig. 1 en 2 van PI. XVI en fig. 2 van PI. XVII), die aan de onder randen van het bovenzeil zijn bevestigd en zoodanig naar buiten worden uitgespannen, dat die randen zich op 1.20 M. boven den grond bevinden. Het onderzeil, door de reeds vroeger genoemde touwen met knevels aan het bovenzeil vastgemaakt, behoeft niet afzonderlijk meer te worden gespannen. Wanneer de vier lappen van het onderzeil aan elkaar zijn gebonden en alzoo een geheel vormen, dient slechts aan elk der vier hoeken door een hulpspanlijn n een juiste stand te worden verzekerd. Alle spanlijnen hebben aan het vrije einde houten spankne- vels, waarmede zij evenals de scheerlijnen worden gespannen aan in den grond geslagen zg. haringen of tentpinnen. De omwanding der tent bestaat uit zeilen, die opgehangen zijn aan de warande en aan de onderzeilen der middenvakken, t. w. zes aan elke warande en twee aan elk middenvak; zij reiken tot op 15 c.M. van den grond. Van dezen zeildoeken wand kan elk deel afzonderlijk worden opgerold of naar buiten worden uitgespannen. Door het oprollen van de twee middelste zeilen der waranden komen toegangsope ningen vrij van 2 M. breed (zie l.l. van fig. 2, PI. XVII). De omwanding wordt in opgerolden toestand met stooten en passanten vastgehouden, dan welneergelaten aan piket paaltjes vastgemaakt. De warandewand kan ook aan de binnenzijde tegen het dak worden opgeslagen en daaraan vastgeknoopt; alsdan is ook daar het dakzeil voor het grootste deel dubbel. Het doek waaruit de tent vervaardigd is moet ondoordring baar gemaakt zijn (bv. zooals het tentdoek de Mooij) en de lijnen en touwen zoo mogelijk tegen bederf gevrijwaard worden. Het touw der scheerlijnen is n/2 c.M. dik, dat der spanlijnen niet dikker dan 1 c.M. Een tent uit twee middenvakken en twee waranden bestaande weegt 225 K.G-. en kan in 4, 6 of 8 colli van ongeveer gelijk gewicht worden verpakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 26