876 gen en weer los te laten. Men kan hiermede voortgaan tot het magazijn is leeggeschoten. Voor het rustig en kalm afgeven van het vuur is het echter wenschelijk steeds drukpunt te nemen en dan geleidelijk door te drukken. De door den wijs- of wel middelvinger op den trekker (20) uitgeoefende druk wordt overgebracht door den aan de trek kerdekplaat (21) verbonden trekkerhefboom (22) op het voor einde van den trekkerstang (18) en wel op de zich daaraan be vindende veerende stift. Hierbij wordt eerst door den hak aan den horizontalen arm van genoemden trekkerhefboom (22) het drukpunt voelbaar. Door den voortgezetten druk op den trek ker wordt de nok (n") op den trekkerstang naar links bewogen, zoodat deze de nok (n') aan de slagpin loslaat, waardoor de slagpin vrij komt en onder de werking van de gespannen slag- veer vooruitschiet en de patroon tot ontbranding brengt. De werking van het mechanisme bij het vuren. Door de werking der buskruitgassen op den bodem der pa troonhuls wordt het bewegelijke deel met groote kracht langs de geleidingen in het greepstuk achteruitbewogen. Gedurende de eerste oogenblikken blijft het scharnierstuk gestrekt, zoodat de afsluiter vast tegen de kamer wordt aangedrukt en in dezen tijd heeft de kogel gelegenheid den loop te doorschrijden en ver volgens te verlaten. Het slot blijft dus volkomen gesloten, en is hier dus van gasontsnapping evenmin als bij de tegenwoor dige stelsels van sluiting sprake. Bij het verder terugloopen van het bewegelijke bovendeel komt nu de sluithaak (8) in den rechtschen scharnierstukknop achter het sluithaakje (17') van het greepstuk en wordt het scharnier stuk nu niet meer belet zich vrij omhoog te bewegen. De knoppen aan het scharnierstuk komen nu op een gegeven oogenblik tegen de verhooging (O) van het greepstuk en daar het voorvlak van deze verhooging onder een zekeren hoek belt, krijgen wij behalve een achterwaartsche ook nog een opwaartsche beweging van deze knoppen en zoo verheft zich het scharnier stuk met de stift (6) boven het vlak waarin de stiften (5) en (7) liggen. Doordat nu de loop met het staartstuk (1") slechts zoover met

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 272