878 Na het afgaan van het schot moet de trekker steeds onmid dellijk worden losgelaten door het vooruitstrekken van den vinger, om zoodoende te maken, dat de veerende stift (18'), welke bij het vooruitgaan van het staartstuk nu tegen den vooroverge- slagen bovenarm van den trekkerhefboom komt te rusten en zoodoende naar binnen is gedrukt (hierdoor is de trekkerstang volkomen buiten werking), weer naast en langs dien bovenarm kan komen te liggen. Bij het loslaten van den trekker toch drukt de trekkerveer den trekkerstaart vooruit, de bek van den trekker rijst en daarmede de horizontale arm van den trek- derhefboom, waardoor de bovenarm weer vertikaal komt, de ruimte voor de veerende stift van den trekkerstang vrijmaakt, zoodat deze zijn normalen stand weer herneemt. Hier moet noodzakelijk op gelet worden. Het wapen is op deze wijze, geheel automatisch, opnieuw geladen, gesloten, gespannen en tot vuren gereed gemaakt. Men zij daarom ook nu voorzichtig (zie fig. D). Na het laatste schot, dus wanneer de houder geheel is leeg geschoten, werkt de geleiknop (35e) op den sperhefboom (26). Hij drukt namelijk diens tand (26a) in de rust (c) van den afsluiter (2). Hierdoor kan de afsluiter niet vooruit, het sluitstuk blijft dus open, het scharnierstuk gebogen, de sluitveer gespannen, terwijl de vizierlijn onderbroken is en er dus niet gericht kan worden. Hierdoor bemerkt dus de schutter direct, dat zijn magazijn ledig is (Zie fig. B.). Door de werking van de sluitveer wordt de afsluiter tegen de spernok gedrukt en het sluitstuk dus geopend, ook wanneer men den houder en daarmede ook den geleiknop uitneemt. Trekt men echter het scharnierstuk een weinig achteruit, dan wordt de sperhefboom door zijn eigen veer (26') weer in nor malen stand gedrukt, de nok (26a) gaat hierdoor omlaag, maakt den doorgang van het sluitstuk vrij en kan dit dus weer onder de werking van de sluitveer (11) geheel naar voren geschoven worden. Wil men het pistool na het verwijderen van den ledigen hou der opnieuw laden, dan moet men het sluitstuk op boven aan gegeven wijze open laten, een nieuwen houder van onderen inbren gen, het scharnierstuk even met de linkerhand terugdrukken, en

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 274