880 het geval is bij het spannen van den haan van een revolver. Deze hefboom werkt nu zoodanig, dat de aan den onderarm (S") verbonden naar binnen grijpende haak al naar gelang van zijn stand voor of boven de nok (S') van den pal (29) ligt en daardoor het naar binnen drukken van den pal al of niet belet wordt. Nu moge wellicht de ongewone aan den greep naar achteren uitstekende vleugel (S°) in den beginne de meening doen koes teren dat hij hinderlijk is, de praktijk heeft geleerd, dat na eenige oefening de schutter de aanwezigheid van dat voorwerp nauwe lijks meer opmerkt, terwijl hij nu ook beter schietuitkomsten heeft, omdat hij nu, in tegenstelling van vele schutters met andere vuistwapens, den greep voor het buiten werking stellen van den veiligheidspal flink moet vasthouden en daardoor een veel betere houding aan zijn wapen geeft. Nu kan men ook, om den schutter met zijn wapen vertrouwd te maken, de veer (30) voor den veiligheidspal uit het greepstuk nemen, waardoor de automatische werking van den pal achter wege blijft en het wapen evenals bij andere systemen door een bijzonderen handgreep met den sper tot veiligheidspal in de rust laten zetten, doch of dit wel aan te raden is, meenen wij op goede gronden te mogen betwijfelen. "Wij vermeenen, dat deze sper tot veiligheidspal volkomen overbodig, ja zelfs gevaarlijk is, en zouden dus aanraden, leer den schutter dat voorwerp nimmer gebruiken, doch prent hem in het geheugen, dat de veiligheidspal de hoofdzaak is welke het wapen ongevaarlijk maakt en dus hierop door hem alle aan dacht moet worden gevestigd. Geef hem dan ook het wapen in handen zooals het behoort te zijn en leer hem dat het geen speelgoed is, maar een voorwerp, waarop hij in gevallen van nood volkomen kan vertrouwen, als hij zijn best maar doet het goed te gebruiken. De reiniging van het wapen. Evenals zulks bij alle wapenen noodig is waarbij rookzwak buskruit gebezigd wordt, moet ook bij dit pistool de grootste aandacht geschonken worden aan den loop. Direct na iedere schietoefening moet de ziel gereinigd worden, waarbij rijkelijk gebruik gemaakt wordt van geweer vet. Kan dit reinigen niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 276