881 direct volkomen geschieden op het schietterrein, dan moet in ieder geval de loop voorloopig flink ingevet worden. In het vet- doosje dat aan den pompstok verbonden is, en dus altijd bij de hand is, moet dan ook steeds voldoende vet voorradig zijn. Zoo spoedig mogelijk na thuiskomst moet overgegaan worden tot de zorgvuldige reiniging en ontvetting. Hiertoe wordt bij ingebrachten ledigen houder het slot ge opend (het scharnierstuk omhoog gebracht). Men merke hierbij op, dat dit de toestand is, waarin het wapen verkeert na het afgeven van het laatste schot uit den houder, en dat dus zonder verdere bewerking direct tot het schoonmaken kan worden over gegaan. Van de monding uit wordt nu de loop met flink in vet ge doopt werk of lapjes herhaaldelijk en zoolang doorgepompt, dat alle onreinheden verwijderd zijn. De kamer wordt van de ach terzijde uit gereinigd, terwijl kleine onreinheden welke zich aan de slotdeelen vertoonen van boven af worden weggenomen. Ook moet, om naroesten te voorkomen, het pistool vaak door gehaald worden. Moet het wapen voor langeren tijd achtereen gebruikt worden, of wel vertoonen zich vervuiling of haperingen in de werking, dan moet het, al naar gelang van de noodzakelijkheid, meer of minder uit elkander genomen worden, goed gereinigd, langs de tegen elkander glijdende deelen flink gevet (het best met zuivere vaseline) en daarna weer volkomen juist in elkander gezet worden. Ook de houders moeten schoongehouden worden en van tijd tot tijd bij neergedrukte aanbrengerveer inwendig met om den pompstok gewikkelde vetlapjes ter voorkoming van roest inge vet worden. Het uiteennemen en weer in elkander zetten van het pistool. a. Voor zoover dit bij gewoon gebruik van het wapen wen- schelijk is. Het uiteennemen. 1. Het scheiden van liet bewegelijke deel van het vaste deel. Eerst den houder uitnemen en vervolgens met de rechter hand het sluitstuk tot aan den aanslagborst terugtrekken

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 277