"V -A- IK. X Sjoelbak" een spel voor militaire cantines en dagverblijven. (Met eene teelcening.) Gedurende mijn verloftijd leerde ik bovengenoemd spel kennen. Vol gens mij verstrekte inlichtingen moet het, de naam duidt het reeds aan, een oud-Frieseh spel zijn. (Sjoelen rr: keilen, werpen, schuiven; sjoelbak een bak waarin iets gekeild, geworpen, geschoven wordt.) De sjoelbak bestaat uit een zeer zuiver geschaafde plank, lang 2.25 M. breed 0.45 M.met aan drie zijden opstaande randen en aan het einde verdeeld in 4 sleuven van gelijke lengte en breedte met koperen nagels aldus genummerd 1 3 4 2, welke nummers de waarde bepalen van iedere ingebrachte schijf. Bij deze plank behooren 30 azijnhouten 1) schijven, 20 voor het spel en 10 reserven bij eventueel verlies. Met 20 schijven wordt dus gespeeld. Bij onbruikbaar raken van een schijf wordt ze vervangen door een schijf uit den voorraad. Het aantal spelers is onbepaald en de volgorde naar willekeur te regelen. Iedere speler speelt dus met dezelfde schijven van zijn voor ganger, welke schijven hem ter hand worden gesteld, nadat het aantal punten, dat zijn voorganger heeft geworpen, is opgenomen en aangeteekend. Reglement. Het doel van den speler is om met de 20 hem gegeven schijfjes een zeker, van te voren vastgesteld, eindcijfer te behalen, door alle schijven in de 4 sleuven te keilen. Het eindcijfer dat behaald moet worden stelle men bijv. op 300, niet meer of niet minder. Komt men over dit bedrag (getal) dan telt de gemaakte serie punten voor den volgenden speler. Het bestaande getal blijft gehandhaafd en men kan bij eene volgende serie beproeven heter beter af te brengen. 1) Mijn spel heeft schijven van pakhout. Hoe zwaarder de houtsoort waarvan de schijven gemaakt zijn, hoe beter. DL II, 1905. 61

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 287