901 twijfelen het zelfs zeer, dat het voorgestelde kanon de veldartillerie van een eventueeien tegenstander in uitwerking overtreffen of evenaren zal, een eisch, zeer terecht door den geachten schrijver gesteld 1). Thans blijft nog de vraag te beantwoorden over of veldgeschut van het gewone type, dat dus veel grootere uitwerking belooft, in Indië te gebruiken zal zijn. Het wil ons voorkomen, dat de Heer Gooszen de gesteldheid „onzer specifiek Indische terreinen" te ongunstig heeft voor gesteld. Allereerst wijzen wij op de door de Redactie van dit tijdschrift ter zake gemaakte opmerking 2), en voorts zouden wij willen vragen, of ons Indië het monopolie van geaccidenteerde terreinen bezit, of „onze moeilijke, specifiek Indische.terreinen" nergens op de wereld overtroffen worden? Wij kunnen ons dit niet voorstellen en wij zijn van meening, dat landen als b.v. Britsch-Indië, Japan en China in terreingesteldheid veel met Java overeenkomen. In al deze landen wordt veldartillerie van het gewone type gebruikt. Wel heeft men daarbij meermalen met bezwaren te kampen, doch men vindt hierin geen aanleiding de artillerie te velde uitsluitend uit bergartillerie te doen bestaan 3). Het Britsch-Indische Leger telt naast ettelijke bergbatterijen tal van veld- en ook eenige rijdende batterijen, uitgerust met hetzelfde materieel als de bereden artillerie in het moeder land. Het Japansche leger telt evenzeer een groot aantal veldbat- terijene. Ook in verband met den oorlog in Oost-Azië komt he ons interessant voor eenige getallen betreffende het Japansche veldmaterieel stelsel Arisaka te laten volgen. 1) Ten minste op blz. 1185 van den jaargang 1904. Op eene andere plaats (I. M. T. 1904, II, blz. 1191) wordt echter als eerste technische eisch voor het Indische Leger noodzakelijke geschut genoemd: vZoo weinig mogelijk in vermogen en uitwerking achter staan bij een veldkanon van hetzelfde kaliberDe woorden zoo weinig mogelijk"" zou den wij willen vervangen door volstrekt niet 2) I. M. T. 1904, II, blz. 1184, noot (1). De toestand van het wegennet zal steeds verbeteren naarmate landbouw, handel en nijverheid vooruitgaan. 3) Zelfs de Heer Gooszen niet! ZWEG. rekent op 12 c.M. Hw. A. en 12 c M. Mr. A - veel moeilijker vervoerbaar dan gewoon veldgeschut voor worpgeschut te velde. I.M.T. 1904, II, blz. 1189.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 297