902 Kaliber7.5 c.ffi. Gewicht van het projectiel6 K.G. Aanvankelijke snelheid457 M. Levende kracht van het projectiel aan de monding. 62.5 meterton. Gewicht van het stuk in batterij846 K.G. den vuurmond816 het aangespannen stuk 1650 Aantal schoten in den voorwagen40 caisson90 Toch staat dit geschut in uitwerking bij de gewone, moderne, veldartillerie ten achter. Bij het nieuwe Nederlandsche veld- materieel bv. bedraagt de levende kracht van het projectiel aan de monding 76.5 meterton; bovendien is hierbij het vuurmond- terugloopstelsel toegepast, bij het Japansche materieel niet. „En résumé le canon de campagne iaponais, combinaison ingé- nieuse et nouvelle d'éléments empruntés, a divers matériels européens, constitue une bouche a feu a tir accéléré, robuste, légere, basse, a voie étroite, mais de puissance relativement faible. Ce canon parait fort bien adapté aux conditions locales, routes plutöt rares, généralement mauvaises et étroites, pays trés accidenté, chevaux de petite taille et de faible poids, per sonnel moins vigoureux que les artilleurs européens. II en résulte qu'il est assez facilement utilisabie en montagne, qualité tout a fait exceptionnelle pour un matériel de campagne, mais sa puissance semble bien réduite pour la guerre de plainer ce n'est en réalité qu'un compromis, mais un compromis assez heureux 1)." In elk geval een veel gelukkiger compromis dan het Nederl.-Indische proefkanon van 7 c.M. L/28 met eene levende kracht van het projectiel aan de monding van slechts 51.3 meterton. Wij gelooven niet dat Java's terreingesteldheid voor veldge schut, als het Japansche, onoverkomelijke hindernissen zou heb ben, wanneer de bespanningen aan billijke eischen voldoen en aan africhting van paarden en personeel alle zorg is besteed. De troepen, welke in 1900 door de groote mogendheden naar China gezonden werden, waren zoowel met berg- als met veldge schut uitgerust. Zoo telde het Fransche expeditiekorps 4 berg- (1) Revue d'Artillerie, tome 65, bl-5. 2 00 vgg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 298