904 se trouvent parfois a quinze ou vingt mètres en contre-bas de la surface générale du sol. Ils sont, du reste, rarement assez larges pour permettre a deux voitures de se croiser." Ook luitenant-kolonel van der Willigen spreekt in het verslag over zijne zending naar China in 1900 over het gemis aan wegen op het operatietooneel 1). De toestand op Java is derhalve nog heilig, vergeleken bij dien in Pe-tsje-li. Meermalen ondervond de veldartillerie dan ook groote vertraging 2), waarop de Franschen echter voorbereid waren, daar zij voor de uitrusting van hun expeditiekorps ruim schoots van de in 1860, eveneens in Pe-tsjé-li, en later in Tonkin opgedane ondervinding gebruik gemaakt hebben. Bij het verlaten van China richtte de opperbevelhebber, Generaal Yoyron, o.a. de volgende waardeerende woorden tot de artillerie: „La 15e batterie a exécuté d'une facon presque ininterrompue 90 jours de marche dans les terrains les plus varies et les plus difficiles parcourant 2200 km., dans les marais de la rou te de Pao-Ting-Fou a Yang-Tsoum, comme dans les sables de Pingchan et les sentiers rocheux qui conduisent a Kou- kouan. Elle a rnarché par tous les temps, froids intenses, pluies torren- tielles, chaleurs torrides. Toutes ces difficultés ont été surmonteés sans que le mate riel ait perdu une seule de ses qualités et les tirs brillants qu'il a exécutés contre l'ennemi, comme aux écoles de feu qui ont terminé ces marches, montrent que notre nouveau matériel de 75 peut affronter avec succès les circonstances de guerre les plus difficiles." Overigens meenen wij in onze meening ten aanzien van de bruikbaarheid van veldartillerie in Nederlandsch-Indië niet alleen te staan. Waar men ten onzent een gering gewicht voor het aangespannen stuk eischte, speelde de geringe trekkracht van 1) I. M. T. Extra-bijlagen, serie I, No. 1, blz. 13. 2) Men vergete niet. dat het Fransche materieel van 75 m.M. voor modern veldge schut vrij zwaar is. Het aangespannen stuk weegt 1800, het afgelegde stuk H00 KG. (Rohne. Die französische Feldartillerie, blz. 13).

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 300