905 ons minderwaardig paarden materiaal altijd eene groote rol 1). Is dit bezwaar uit den weg geruimd, dan late men zich niet langer weerhouden om ons veldleger uit te rusten met een veld- materieel van het gewone type, dat in Britsch-Indië, -Japan en China bruikbaar is en dus ook op Java zal kunnen optre den. Samenstelling cler batterij. Wij missen hier het onzes inziens onontbeerlijke, bereden personeel voor doel- en terreinverken ning; het voorgestelde aantal trompetters, blijkbaar twee, is hiertoe niet voldoende. Niet-bereden stukscommandanten zullen in de practijk niet voldoen. Een groot voordeel van het bereden zijn is daarin ge legen, dat de stukscommandanten voor groote vermoeienissen gespaard blijven, waardoor zij in het vuurgevecht hunne moei lijke taak des te beter kunnen waarnemen en dit is tegenwoor dig van meer belang dan vroeger, omdat het snelvuur op juiste gegevens moet berusten en de batterijcommandant alleen aan geeft het aantal schoten, door elk stuk af te geven en de altijd eenigszins omslachtige indirecte richting veel meer dan tot nu toe zal worden toegepast. Ook is het bereden zijn van de stuks commandanten noodzakelijk om den tijd, vereischt voor het in stelling komen van de batterij en het openen van het vuur, tot een minimum terug te brengen. Trouwens, de artillerie, bewapend volgens de denkbeelden van den Heer Gooszen, zal met 5 rijpaarden per batterij bezwaarlijk aanspraak op het praedicaat „bereden" kunnen maken. Snellere gangen dan stap zijn bij de voorgestelde artillerie te velde geheel uitgesloten en dit uiterste achten wij even verkeerd als dat andere, waarbij de „rijderij" geheel op den voorgrond gesteld wordt en dat aanleiding gaf tot het bekende gezegde: „Die Ar tillerie ware eine ganz schone Waffe, wenn sie nun keine Kano- nen zu schleppen hatte." Men vergete toch niet, dat snelheid van beweging in zeer vele gevallen minderheid in aantal geheel of gedeeltelijk kan opheffen. Meermalen zal toch van de artil lerie verlangd worden het afleggen van lange marschen in snelle 1) Verg', de voordracht van den eersten-luitenant der artillerie W. A. Blits en de discussie daarover in de vergadering- der I. K. V. op den löden Juni 1904.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 301