907 Immers, door overdrijving van den regel „gedekt in stelling komen" zou het tot eiken prijs vermijden van verliezen op den voorgrond worden gesteld, zeer ten nadeele van de samenwer king tusschen infanterie en artillerie. Hoe moet de infanterie- zich wel gevoelen, wanneer van haar geëischt wordt, dat zij, over alle soorten van terrein den aanval op de vijandelijke stel ling uitvoert, terwijl de artillerie, die haar daarbij den voor- naamsten steun moet verschaffen, voorzichtig in stelling sluipt en daar niet uit komt, tenzij het terrein en de omstandigheden' toelaten eene nieuwe stelling, alweer sluipende, in te nemen? Wanneer het begint te spannen, zal de infanterie de artillerie niet alleen moeten hoor en, doch ook moeten zien, terwijl, wanneer de artillerie in stelling slechts mag sluipen, in kritieke oogen- blikken de infanterie den moreelen steun der artillerie zal moe ten missen, dus juist dan, wanneer zij 'dien het meest noodig heeft. De schitterende voorbeelden van de Sénarmont bij Fried- land, van Schmelzer en von der Gröben bij Königgratz, van Sylvius en Ohnesorge bij Worth, van de Turksche artillerie bij den groo- ten uitval uit Plewna (10 Dec. 1877) en zooveel anderen, ver dienen nog heden navolging. Ook de artillerie moet met eene goede dosis offensieven geest bezield zijn; ook bij haar moet de drang tot voorwaartsgaan levendig zijn, even goed als bij de infanterie en de cavalerie en wij vreezen, dat, wanneer het in stelling sluipen op den voorgrond wordt gesteld, zooals de heer Gooszen schijnt te verlangen, alle vlotheid uit het wapen ver dwijnen zal. Yerliezen zullen natuurlijk niet uitblijven, maar: „De tous temps la victoire s'est payée cher et c'est avec le moral qu'on lutte, avec le moral, qu'on la gagne, en attaquantpourvu que l'offensive prenne la forme qui convient a des conditions nouvelles" 1). Bovendien, de verliezen zullen niet altijd zoo groot zijn als sommigen wel vreezen. Wat de oorlog in Zuid-Afrika hieromtrent leert is vrij bemoedigend 2). Hoewel deze uitweiding betrekkelijk weinig met de samen stelling der batterij te maken heeft, wilden wij haar niet achter wege laten, al was het slechts alleen om met een enkel woord 3) Langlois, Enseignemenls de deux guerres récentes, blz. IJS. 2) Mil. Spectator, 1901, blz. 712 vgg blz, 815.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 303