909 beperkte uitzicht, niet wegens ons beperkt gezichtsvermogen, aan rechtmatigen twijfel onderhevig 1). Nuttig vermogen der G. K. T. De heer Gooszen is de eerste schrijver niet die een soortelijk zeer zwaar metaal voor de vul- kogels der G. K. T. wenscht, evenmin als Z.W.E.G. dat is ten opzichte van de eenheidspatroon en andere betrekkelijke nieuwig heden. De buitengewoon hooge prijs van wolfram wordt geen overwegend bezwaar geacht. De zeer aanzienlijke uitgaven, die het gebruik van dit metaal zou veroorzaken, achten wij beter besteed tot invoering van moderne veldkijkers bij de batterij, waardoor haar vermogen aanzienlijk wordt opgevoerd, en tot uitbreiding- van onze beperkte hulpmidden, met name van de pyrotechni- sche werkplaats, waardoor een eenigszins zonderlinge en alles behalve „kriegsmaszige" zuinigheidsmaatregel, het verzamelen en medevoeren der uitgeworpen hulzen, zelfs in oorlogstijd 2), over bodig wordt. Bij het Nederlandsche snelvuurveldgeschut wordt toegelaten, dat 25% der bussen bij het springen van het projectiel breekt. Dit tot aanvulling van hetgeen de Heer Gooszen betoogt omtrent de dikte van den wand der G.K.T. bus. Het tempeeren kan niet geschieden door den sluitstukbediende, omdat snelvuur dan onmogelijk zou worden; evenmin kan men het den stukscommandant opdragen, daar deze al zijne aandacht noodig heeft om te zorgen, dat het munitieverbruik gedurende het snelvuur niet ontaardt in munitieverspilling. De tempeer- toestel behoort alzoo door afzonderlijke tempeerders bediend te worden. Snel inschieten. De Heer Gooszen heeft geheel onze instem ming, waar hij snel inschieten op den voorgrond stelt. Echter moeten wij ZWEG. opmerken, dat van het materieel eigenlijk alleen de inrichting van het projectiel daarop invloed uitoefent. Andere omstandigheden, zooals de mogelijkheid van waarneming en de gesteldheid van het doel en van het terrein bij het doel, spelen hierbij de hoofdrol. 1) Verg-, I. M. T. 1904, II, blz. 1189. (2) I M T. 1904, II, blz. 1189.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 305