917 De gesloten toegang werd geforceerdeen zich binnen dat voor werk bevindend huis was verlaten. Om binnen de eigenlijke versterking te komen moesten nog twee poorten worden gepasseerd. De eerste werd door den Eur. ser geant Panman No. 21620, de tweede door sergeant "Vogel No. 22210 aan de binnenzijde geopend, vooral het overklimmen der laatste had dien onderofficier veel moeite gekost. Twee brigades gingen onmiddellijk binnen en onderzochten de daarin aangetroffen hui zen, die bezet bleken te zijn. De vertrouwde van Tjoet Toengkoeb, Leh-Oe, wilde zich een doortocht banen, maar werd door sergeant Yogel neergelegd. De overige Atjehers uit dat huis gaven zich toen gevangen. Die in het huis van Tjoet Toengkoeb zelf weigerden er uit te komen. Men besloot toen het huis in brand te steken. Dit ziende, trachtten zij zich er door te slaan, maar werden allen, n.m. zeven, neergelegd. Nadat alles aan de vlammen was prijsgegeven, werd met twee licht gewonden onzerzijds de terugtocht aanvaard, als buit één repe- teerkarabijn, één voorlaadgeweer en blanke wapens medevoerend. Door den Regeerings-Commissaris was het plan opgevat om Oemar's stellingen in èn vóór de Kloof van Beradin in den vroegen morgen van den 2en Mei aan te vallen Aan den commandant der scheepsmacht in de Wateren van Atjeh werd den 29en t.v. het verzoek gericht om in den namiddag van den len Mei door vier oorlogsschepen eene demonstratie in de Kroeng Rababaai te doen houden, teneinde, door het voor anker komen dier schepen aldaar, de vijanden uit de stellingen in de VI Moekims in die richting te lokken. Met het geschut moest daarbij op de kampongs Seboen, Lam- lon en Lambaroe worden gevuurd, aangezien vermoed werd, dat zich daar het grootste deel van Oemar's aanhang ophield en ook zijne voorraden waren opgeborgen. Dat vuur moest eventueel tot den 2en, u.v.m. worden voortgezet. Mochten de van Java verwachte bataljons eerst in den na middag van den len arriveeren, dan zou de aanval in den morgen van den Ben geschieden. De marine zou dan bijtijds van nadere bevelen worden voorzien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 313