921 ting naar den weg Toengkoeb-Kroeng-Kali bewogen, besloot de colonne commandant geen ernstig gevecht aan te gaan en gaf order op Boekit Karang terug te trekken. Zonder verdere verliezen werd die post te 9 u. v.m. bereikt, zonder dat aan de opdracht voldaan was. Den len Mei werd het geschutvuur te Lamdjamoe voor 24 uur gestaakt. De vijand, die den vorigen dag uit Lam Loempoe eenige salvo's- op de versterking had afgegeven, liet zich ook dezen dag niet onbetuigd. 's Avonds te 8 ure vielen uit een tiental geweren 5 [salvo's op onzen post, waardoor een Eur. fuselier lichtgewond werd. BeJp^ve de reeds vroeger genoemde gebouwen werd, met het oog het optreden tegen Oemar, hier ook een hospitaal opge richt, dat geheel gereed kwam. Met een vijftal stoomers van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij arriveerden op dezen en den volgenden dag de van Java gevraagde troepen, te weten: het 5 en 7e Bataljon infanterie, eene bergbatterij, een pelo ton cavalerie en behalve de luitenant-kolonel der artillerie W. Boetje en de majoor der infanterie G. A. Hansen nog een vijf tiental officieren, 383 onderofficieren en minderen en 56 dwang arbeiders ter aanvulling. Diversie naai- Montassik. Van verschillende zijden kwamen intusschen berichten in, dat vijandig volk uit de XXII Moekims onder Toekoe Tjihik Kam pong Bahioe, T. Brahim Montassik, den ouden Imam van Long- bata, Potjoet Mat Tahir, T. Ali Pager Ajer en Teungkoe Pan té Glemah zich aan den voet der heuvels tusschen Empeh Bling en den Glé Taroem-pas bewogen, doch de grenzen der 3 Moekims Daroe niet overschreden. Om dit volk tot den aftocht te dwingen en te voorkomen dat T. Oemar onverhoopt ter hulp zou snellen, werd den 2en Mei eene diversie naar Senelop en Montassik gelast. Daarvoor werden de volgende troepen aangewezen: Commando: Commandant luitenant-kolonel der infanterie J. B. van Heutsz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 317