929 Lingkar door onze troepen bezet was, door te marcheeren naar Siroen. Het 6e Bataljon (de 2 compagnieën te Tjot Goet) kon den terugtocht beginnen, zoodra de batterij te Lamdjampoe stelling zou hebben genomen. De marechaussee's zouden van Lam Sinjing uit in recht westelijke richting teruggaan naar den Oostrand van Lam Oe, terwijl het 12e Bataljon zijne opmarschriehting weer zou volgen tot Lamdjampoe en den terugtocht naar Lamsoet eerst mocht aanvaarden, als de artillerie en de algemeene re serve Lam Oe weer binnengetrokken waren. Een peloton cavalerie werd ter beschikking van den comman dant van het 12e Bataljon gesteld om desnoods in verband met de achterhoede op te treden, het andere als voorhoede cavale rie ingedeeld. Toen de batterij haar positie te Lamdjampoe had ingenomen, begon om 10 u. v.m. de terugtocht in de aangegeven volgorde. De vijand liet niets van zich merken, daarom kon een half uur later ook de artillerie teruggaan. Alleen het 3e Bataljon kreeg eenig vuur uit oostelijke rich ting, welk vuur nu en dan beantwoord werd. Bij het doortrekken van Lam Oe deden een paar Atjehers schoten op de troepen, waardoor een Amb. fus. van het 6e Ba taljon in den voet gewond werd. Dit was dien dag de eenige gewonde bij de troepen die tusschen de Atjehrivier en de Kroeng Lingkar ageerden. Lamsoet werd verbrand en verder ging men langzaam terug. Ter hoogte van Lam Garoet werd den batterijcommandant bevolen met de beide compagnieën van de reserve naar de brug over de Kroeng Lingkar te marcheeren, daar, met vrijlating van den weg, in batterij te komen en zoo noodig den terugtocht van het 3e en 6e Bataljon over de open strook met vuur te steunen. Het 12e Bataljon moest zich in het bedekte terrein ten N. van Lam Garoet opstellen om ook bij de hand te zijn. Wel werden eenige met geweren bewapende Atjehers waar genomen die in de richting Lam Ateuh-Pasar lboe trokken en de troepen onder vuur schenen te nemen, maar zoolang niet met zekerheid bekend was, waar zich onze troepen bevonden, kon de artillerie daarop niet schieten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 325