634 gebrek aan aanvoerend personeel zal krijgen, een euvel, dat, bij' de hoogst belangrijke partij die de artillerie in dit oorlogsorkest vervult, bij dit wapen sterk op den voorgrond treedt. Nu wordt- door deskundigen het Japansche kader buitengewoon goed ge noemd. Maar valt hetzelfde van het onze te zeggen? Dat ook bij de vestingartillerie zich een overeenkomstig ver schijnsel zal voordoen, behoeft evenmin betoog en vermoedelijk ziet iedereen in, dat bij het reeds heerschend incompleet in rangen en graden de toestand als daareven geschetst niet te donker is voorgesteld. Een minimum eisch is het, dat èn batterijen, èn vesting compagnieën hunne officieren en hun kader present hebben, een eisch, waaraan, voor zoover bekend is, in de laatste tientallen van jaren nooit voldaan is kunnen worden. Als vanzelf zijn we na de bespreking der quantiteit aan die der qualiteiten genaderd en, om met de deur in huis te vallen, dient gezegd, dat ons kader niet alleen niet uitmunt, doch zich zelfs gemiddeld niets boven het middelmatige verheft. Ten einde eenige scheiding in dit betoog te brengen zullen we ons eerst met de vestingartillerie bezighouden. Dit onderdeel van het zware wapen moet in den tegenwoor- digen tijd voor ons leger als het gewichtigste worden beschouwd. Reeds uit de taak die onze troepen in den krijg tegen den B.Y. hebben te vervullen, verdediging in strategischen en vermoedelijk in de meeste gevallen ook in tactischen zin, blijkt de groote waarde die aan goede kust- en positieartillerie moet worden toegekend, eene waarde, die ook door het legerbestuur ten volle is ingezien waar het, alvorens de bereden onderdeelen met modern geschut te bewapenen, met spoed de pas gebouwde werken nabij Batavia, Soerabaia en elders van het nieuwste snelvuurgeschut heeft voorzien. 1) 1) In aanmerking genomen dat de plaats en de inrichting van verdedigingswerken ten nauwste verband houdt met, zoo niet geheel gegrond is op de soort en het vermogen der geschutbewapening, ligt het voor de hand, dat de bewapening der hier bedoelde nieuw gebouwde werken met modern geschut niet anders is geweest dan de verdere uitvoering^ van het project, welke moeilijk in verband kan worden beschouwd met de nieuwe bewa pening der bereden artillerie. Bed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 32