935 Een tiental afgezeten ruiters van het peloton Lisnet nam die schutters onder vuur om de patrouille gelegenheid te schenken naar Batoe door te gaan. Een rijkspaard werd hier gewond. Ook uit Perampoean vielen aanvankelijk eenige schoten. De daar aanwezige Atjehers trokken echter op Toengkoeb terug. Te 6 u. 17'ontving de colonnecommandant het bericht: „5.57 v.m. „Enkele gewapende geven vuur uit versterking Batoe, Masdjid „Toengkoeb door 10 man bezet. Zet verkenning voort onder „dekking van 10 man afgezeten cavalerie, die N. punt van Lam „Poedjoe onder vuur houden." Te 6 u. 35' v.m. rapporteerde zij den viersprong te hebben be reikt, doch door het vrij hevige vuur, ook uit Lampoe-oe, de ver sterking Toengkoeb en de masdjid van dien naam, niet verder te kunnen, tenzij met veel kans op verliezen. Inmiddels was te 6 u. v.m. ook de infanterie voorwaarts gegaan, het 5 Bataljon met de artillerie, waarbij de colonne commandant met zijnen staf, langs het voetpad dat op 300 M. ten Z. van Boekit Karang aan den spoorbaan sluit en verder via Perampoean naar den viersprong, het 7e en 9e Bataljon in com pagniescolonnes rechts en links van dat voedpad. Beide bataljons hadden 3 brigades marechaussee en een compagnie in de voorhoede. Het door het 9e Bataljon te passeeren terrein was van den spoordijk tot 800 M. W. van de kampongs Lam Poedjo moeilijk begaanbaar, dan begon een strook natte sawah, waarop de colonne al zeer langzaam vooruit kwam en van af Lam Poedjo voerde de weg door verlaten kampongs. Het 7e Bataljon trof het beter. Eerst werd een bestaand pad gevolgd, daarna alang-alangvelden of klapperbosch doorgetrokken; het terrein was althans niet zoo dicht begroeid of bebouwd, dat de leiding verloren behoefde te gaan. Te 6 u. 15' v.m. ontving de colonnecommandant bericht, dat een van de post Lam-Njong afgeschoten granaat zeer dicht bij onze cavalerie terecht was gekomen. Aan den postcommandant van Boekit Karang werd opgedragen per telefoon staking van dat vuur te gelasten. Te 6 u. 20' was de infanterievoorhoede ter hoogte van Peram poean gekomen en werd het vuur op den vijand, die de cavalerie in hare beweging belemmerde, geopend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 331