937 compagnie stond N. W. daarvan en op den linkervleugel waren de marechaussees geplaatst. Daar de karabijnen van dat korps slechts een vizier tot 600 pas hadden en zich veel vijanden op grooteren afstand vertoonden, werd een sectie infanterie aangewezen om de marechaussee te steunen. Het 5e Bataljon met de artillerie was intusschen doorge marcheerd en ongeveer halfacht bij den bocht in den grooten weg naar Kroeng Kali, op 1 K.M afstand van den viersprong, gekomen. Daar kreeg de colonnecommandant bericht, dat zich een veertig tal gewapende Atjehers ten Z. van Klat bewogen. Eene gemengde compagnie onder de orders van den kapitein J. P. Linck, onmiddellijk derwaarts gezonden, trof geen vijand meer aan. Een sectie van het 5e Bataljon werd in eene verlaten ben- ting op 300 M. Z.W. van Masdjid Toengkoeb geplaatst en daar aan genietroepen toegevoegd om die sterkte zooveel mogelijk te slechten. Te 8 u. 30' was de algemeene reserve met de Artillerie bij Masdjid Siern aangekomen, en werd ook deze masdjid door eene sectie bezet, met opdracht daar te blijven tot do colonne bij den terugmarsch gepasseerd zou zijn en alvorens dan terug te gaan, dit bedehuis in brand te steken. In kampong Masdjid Siem en Kroeng Kali werden de huizen der hoofden door de genie in de asch gelegd. De cavaleriecommandant bij de colonne Dumoulin had inmid dels persoonlijk den toestand der sawah's verkend en toen hij deze bruikbaar in alle gangen en formatiën vond, het peloton Lisnet, dat in Kroeng Kali van geen nut meer was, last gezonden zich in den N.O. rand van die kampong onder de orders van den escadronscommandant te stellen om eventueel op over de sa- wah vluchtende vijanden te chargeeren. Werkelijk vertoonde zich eene kleine bende, die echter, door ontijdig geroep van een der patrouille commandanten, op de ca valerie attent werd gemaakt en haar toen van een heuveltje ten N. van Kroeng Kali onder vuur nam.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 333