942 pong Bada. Uit Siroen werden de vijandelijke schutters toen op een paar granaatkartetsen onthaald. Naar aanleiding van bij den assistent-resident te Telok Sema- wé ingekomen berichten, dat kwaadwilligen van plan waren handelsstoomers langs de kust af te loopen, kregen die vaartui gen voorloopig eene dekking mede. Bij het kolenetablissement in de Sabang-baai (Poeloe Weh) werden een paar verhoogde wachthuizen opgericht. De commandant der scheepsmacht kreeg daardoor weer de vrije beschikking over het te Sabang gestationneerde oorlogsschip; ook de stoomer, die voor de bescherming van Oleh-leh Oost was aangewezen, oordeelde men daar niet langer noodig. 9 Mei sloeg de Regeerings-Commissaris een besluit, dat we hier in extenso laten volgen en dat luidde: I. Dat voortaan de verstrekking van oorlogsmaterieel of het verleenen van vergunning tot den invoer daarvan door of van wege het bestuur aan de hoofden of bevolking van het Gouver nement van Atjeh en Onderhoorigheden stellig verboden was. II. Dat den besturenden ambtenaar in het gewest werd op gedragen, met alle hem ten dienste staande gepaste middelen, te streven naar de inlevering van de geweren en munitie, welke onder voorwaarde van latere inlevering in den loop van tijd aan hoofden en bevolking waren verstrekt geworden. In de toelichtingen van dat besluit werd overwogen: dat door den Gouverneur-Generaal meermalen voorschriften waren gegeven met het doel, de verstrekking van wapens en munitie en het verleenen van vergunning tot den invoer daar van aan hoofden en bevolking van Atjeh en Onderhoorigheden te beperken dat echter door de opvolgende Gouverneurs van het gewest en de onder hen gestelde besturende ambtenaren niet altijd was gehandeld geheel in overeenstemming met de inzichten der Re- geering ter zake; dat dan ook in den loop van tijd groote hoeveelheden oorlogs materiaal, zoowel in Groot-Atjeh als in de kustiandschappen, door het bestuur zijn verstrekt of met vergunning van het bestuur zijn ingevoerd;

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 338