IETS OVER DEK ZEESLAG VAK TSOESJIMA. (Met een' schetskaart). In de eerste dagen van April verspreidde zich het gerucht, dat een sterke vloot in de straat van Malaka gezien was. Meen de men eerst met een Japansch eskader te doen te hebben, lang zamerhand, toen de berichten vollediger werden en ten slotte uit Singapore geseind werd dat op den 8en April een Russi sche vloot aldaar gepasseerd was, werd het duidelijk, dat admi raal Rodjestwenski den tocht over den oceaan van Madagascar naar het schiereiland Malaka volbracht had, dat men aan den vooravond stond van belangrijke gebeurtenissen. Latere berichten hebben bevestigd, dat het Russische eskader het traject Nossi-BéSingapore van half Maart tot 8 April met een 6 mijlsvaart had afgelegd. Gedurende dezen tocht was de gezondheidstoestand zeer bevredigend geweestvan de 18.000 opvarenden waren gedurende dien tijd slechts 8 man overleden. Den lOen Mei vereenigde het eskader van admiraal Neboga- tof zich met dat van Rodjestwenski, waarna laatstgenoemde het bevel voerde over 56 schepen n.l. 8 slagschepen, 17 kruisers, 10 torpedojagers, 20 transportschepen en 1 hospitaalschip (de ge huurde kolenschepen niet meegerekend) met eene bemanning, sterk 22000 koppen. Achttien dagen later, na den zeeslag bij Tsoesjima, was deze krachtige vloot vernietigd. Slechts één snelvarende beschermde kruiser (Almas, loopende 23 mijl, groot 6250 ton) ontkwam, vergezeld door 3 torpedojagers, naar Wladiwostockdrie schepen (de kruisers Aurora, Swet- lana en Jemtschug respectievelijk 20, 20 en 24 knoopen makende, met 6000, 3828 en 3100 ton waterverplaatsing) vielen te Manilla binnen. De overige vaartuigen waren grootendeels gezonken; twee slagschepen, twee kustverdedigers en enkele torpedojagers vielen den vijand in handen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 343