949 le Meerdere gelijksoortigheid der schepen en gemiddeld groo- tere snelheid. 2e Het beschikken over steunpunten in de havens van het eigen land. Het is genoegzaam bekend, dat de moeilijkheid van de voort durende aanvulling van den kolenvoorraad voor de Russische vloot zwaar geteld heeft, minder bekend is, hetgeen thans in enkele geschriften beweerd woidt, dat aan Rodjestwenski uit gebrek aan kolen, geen andere uitweg openstond, dan zich door de Japansche vloot heen te slaan en Wladiwostock te bereiken. Hoe dit ook zij, in elk geval hadden de Russen een tocht van maanden achter den rug, waarbij slechts zelden en dan nog onvol doende gelegenheid was geweest voor herstellingen en dokken, terwijl de Japanners dienzelfden morgen van het gevecht de havens van Masampo en Tsoesjima verlaten hadden. Slechts enkele kruisers onder bevel van admiraal Kamimoera bevonden zich buitengaats, om door middel van draadlooze telegraphie via het eiland Quelpart de nadering der vijandelijke vloot tijdig te kunnen berichten. Enkele andere kruisers dienden tot recht- streeksche bewaking van de doorgangen der straat van Korea. Se. Bekendheid met de vaarwaters. 4e. De beschikking over een uitstekende torpedovloot. Aan de goed georganiseerde torpedoflotille is echter, zooals reeds boven opgemerkt werd, de overwinning niet te danken. Als directe oorzaak daarvan is deze flotille niet te beschouwen. Wel kan men haar de eer toekennen de Russische vloot grooten- deels te hebben vernietigd, nadat deze eenmaal door het vuur der slagschepen uit elkaar geslagen was. Enkele bladen beweren, dat de linieschepen door onderzeesche booten tot zinken zouden zijn gebracht, doch dit wordt van Japansche zijde ten stelligste tegengesproken. 1) Bovenstaande oorzaken hebben alle betrekking op materieel, dan wel op plaatselijke gesteldheid, thans blijven nog ter bespreking over eenige factoren betrekking hebbende op het personeel. 1) Zie .Neue Milit. Blatter dd. 24 Juni '05 no. 25.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 345