950 5e. Moreel overwicht der Japanners, gebaseerd op vooraf gegane overwinningen. Na het onafgebroken succes zoo te land als ter zee stond het moreel der Japanners hoog, doch ook zonder dien voorspoed zou de zelfbewustheid van die natie hen tot steun zijn geweest. Het was immers aan Japan gelukt om zich in enkele tientallen jaren op te heffen en den boventoon in het Oosten te voeren. 1) Is het niet kenschetsend dat de Japanners, die kort geleden geïnstrueerd werden door Westersche officieren, thans reeds op hunne beurt in dezelfde rol optreden ten opzichte van het naburige China. Op dit oogenblik studeeren aan de -Japansche hooge- scholen 2000 Chineezen, terwijl 92 Chineesche aspirant officieren aan de militaire school te Tokio worden opgeleid. 2) 6e. Het fatalisme, waardoor aan de zijde der Japanners met meerdere doodsverachting gestreden wordt. Dat dit volk steun vond in zijn geloof en dat het vertrouwen in iets bovennatuurlijks het kracht gaf, kwam o.a. uit in het telegram dat admiraal Togo na den zeeslag van Tsoesjirq# aan den Mikado verzond, luidende: „Dat wij zulk een succes behaal den verre boven onze verwachting, danken wij aan de voor treffelijke deugden van uwe Majesteit en aan de bescherming, die de geesten van de vorstelijke voorvaderen ons verleenden, niet aan daden van eenig menschelijk wezen." Ook elders blijkt uit vele voorbeelden dat de Japanners, die uit volle overtuiging meenden een den Goden welgevallig werk te verrichten, hun leven voor het Vaderland ten offer brachten. 7e. Betere commandovoering. Rodjestwenski had gemeend den 27en Mei 's morgens 5 uur in den nevel de engte van de straat van Tsoesjima binnen te loo- pen en aan de waakzaamheid der Japanners te ontsnappen. Blijk baar had de admiraal hierop gerekend en zich geen andere moge lijkheden gedacht. Dit valt althans op te maken uit het feit, dat de Russische schepen niet gevechtsklaar waren en dat de formatie, volgens Japansche berichten, van dien aard was, dat blijkbaar geen gevecht verwacht werd. 1) Zie het Japansche volk en zijn weermacht, voordracht Ind. krijgsk. vereeniging door W. E. A. Burton. 2) Zie Locomotief dd. 12 Aug. 1905.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 346