951 De Rassen stoomden in 3 liniën nl: de le linie onder admiraal Rodjestwenski, sterk 5 slagschepen, 3 groote kruisers en 3 hulpkruisers. de 2e linie onder schout bij nacht Folkersam 1), sterk 2 slag schepen, 4 kleine kruisers, 2 hulpkruisers en 10 torpedojagers, de 3e linie onder adm. Nebogatof, sterk 1 slagschip, 3 kust- verdedigers, 1 groote en 1 kleine hulpkruiser, verder 20 trans portschepen met enkele hulpkruisers. Naar de meening van Togo is deze indeeling niet gelukkig geweest, omdat te veel tijd verloren ging, alvorens de vloot zich in slagorde geschaard had. Doch meer nog dan aan slechte indeeling moet de schuld van de nederlaag geworpen worden op Rodjestwenski, die o.a., vol gens verklaring van een Russisch stafofficier, dadelijk na het begin van het gevecht besluiteloos was, waardoor al spoedig alle onderlinge samenwerking ontbrak. Nebogatof, die 's avonds om 7 uur na de verwonding van den admiraal-en-chef het bevel over de vloot op zich nam, was niet meer in staat het verloren evenwicht te herstellen. Yan dezen zeeslag kan dan ook met evenveel recht als van de veldslagen uit dezen oorlog verklaard worden, dat „de toutes les causes de faiblesse des Russes, c'est peut-être Tinfériorité du commandemeni qui constitue la plus grave" 2). Sloeg dit bij de gevechten te land voornamelijk op de verdeeldheid die er in het begin van den oorlog bestond tusschen den onderkoning Alexieff en den generaal Koerapatkine, bij de gevechten ter zee vindt dit uiting in de besluiteloosheid van een admiraal die niet voor zijn taak berekend was. De dagorder, die hij den 27 Mei vóór den aanvang van den strijd uitvaardigde luidende„Wij moeten niet alleen triomfante lijk te Wladiwostock binnenloopen, maar ook een gedeelte van de Japansche vloot in den grond boren", was ongetwijfeld weinig in overeenstemming met zijn gedrag gedurende het gevecht. Hoe geheel anders en symphatieker klinkt Togo's aanmoediging„Het 1) Volgons Streffleurs Oest mil. Zeitschr. Juli '05 blz. 896 zou schout bij nacht Fol kersam reeds den 25 Mei overleden zijn. Zijn dood werd echter door Rodjestwenski ge heim gehouden. Schout bij nacht Enquist volgde hem op. Elders wordt Folkersam nog gedurende het gevecht als commandant der 2e linie genoemd. 2) Zie Journal des sciences militaires Juin 1905 blz. 327.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 347