953 De torpedobooten, in goede samenwerking met de artillerie der groote schepen, voltooiden vooral gedurende den nacht van 27/28 Mei het begonnen werk, dat binnen 24 uur tot vernietiging der trotsche Russische vloot leidde. Werden hierboven enkele mededeelingen gedaan om het ver schil in bevelvoering en de gevolgen, die daaruit voortvloeiden, bij beide vloten te doen uitkomen, dan rest mij nu nog een vergelijking te maken tusschen officieren, kader en manschappen van beide zijden en daarmede ben ik gekomen tot de laatste,, wellicht de gewichtigste oorzaak van den ondergang der Russi sche vloot n.l: 8e Gebrek aan goede opleiding, aan oefening en discipline bij- de Russische vloot. Zoowel bij de officieren als bij kader en manschappen viel gebrek aan wilskracht, gebrek aan het bewustzijn van te willen en te kunnen overwinnen te constateeren en hierin is voor een groot deel de aanleiding te vinden, dat admiraal Togo reeds een uur na den aanvang van het gevecht kon verklaren, dat de strijd ten voordeele van Japan beslist zou worden. Een bewijs hiervoor vindt men o.a. in het feit, dat 4 groote slag schepen nl. de „Orel, Nicolai I, Apraxin en Senjavine", schepen, die elk 24 stukken van zwaar en middelbaar kaliber in het vuur brachten, zich overgaven, zonder dat hiertoe voldoende aanleiding schijnt te hebben bestaan. De vaartuigen toch waren weinig beschadigd. Moreele inzinking van commandanten en manschappen wordt door velen als hoofdoorzaak aangemerkt. Men veroordeele echter niet te spoedig. Ongetwijfeld bestond er aanleiding toe, dat de Japanners vol energie en wilskracht waren, terwijl deze bij de Russen zoozeer ontbraken. Voor het Japansche volk was de oorlog een levenskwestie, een strijd om het bestaan, het moest een uitweg vinden voor zijne overbe volking. Voor de Russen echter bestond deze diijfveer niet, want hoe groot ook de politieke belangen waren die op het spel stonden, van een populairen volksoorlog kon geen sprake zijn; eerder valt te denken aan een koloniale expeditie op zeer uitgebreide schaal. De Japanners vochten voor hun toekomst, de Russen om aan de wenschen van regeeringslichamen te voldoen. Is het wonder

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 349