BOEKBEOORDEELING. Ie.ts over Staats-exploitatie van Serail door F. J. P. Sachse, le luiE. der iof. Tijdsehr. van het B. B., 28e deel, 5e en 6e aflevering. In een kort, vlot geschreven opstel toetst de schrijver onze economische polieiek ten aanzien van de residentie Amboina aan een drietal grond stellingen, waarvan men n.z.m. behoort uit te gaan, wanneer men kolo niseert het woord „koloniseeren" is in het onderhavige geval minder juist gekozen, aangezien het hier geldt de exploitatie van een wingewest door den Nederlandschen Staat en komt tot de conclusie, dat ons koloniaal beleid hier niet beantwoordt aan die grondstellingen tevens geeft hij eene richting aan, om genoemde residentie van een lastpost voor de schatkist te maken tot een winstgevend gewest. Daartoe beveelt hij staats-exploitatie van het eiland Seran (Ceram) aan, eene exploitatie, die, mits goed geleid, een, jaarlijksch batig saldo van ongeveer zes milliocn zou afwerpen. Invoer van werkkrachten (landbouwers) op groote schaal acht schrijver in de eerste plaats daarvoor noodig, desnoods door van regeeringswege gedwongen emigratie van Javanen. Waar intusschen de schrijver zelf aanteekent, dat zijne voorstellen zeer onvolledig en zijne berekeningen zeer oppervlakkig zijn, valt omtrent de practische uitvoerbaarheid eenerzijds en de te verwachten financieele re sultaten anderzijds voorshands moeilijk een oordeel te vellen. De richting die schrijver aangeeft komt ons echter een nauwgezet onder zoek alleszins waard voor, al vreezen wij, dat gelet op den berooiden toestand der koloniale schatkist, om van andere zaken niet te spreken het vooruitzicht, dat, zij het dan ook als voorschot, „er veel geld moet worden uitgegeven door den staat", alvorens de gewenschte toestand zal zijn ingetreden, het aanlokkelijke van schrijvers denkbeelden zal te niet doen. Eed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 358