963 De rekenliniaal in gebruik bij den topographischen dienstdoor J. van Boon. Op nette en correcte wijze met een groote letter gedrukt en van duidelijke platen voorzien verscheen van de hand van den len luitenant-opnemer J. van Eoon een beknopt werk getiteld: „De rekenliniaal in gebruik bij den topographischen dienst", uitgegeven bij de firma G. Ivolff Co te Batavia (prijs 1.—) Eene vergelijking van deze brochure met de bronnen daarin vermeld leidt tot de gevolgtrekking, dat het doel door den schrijver beoogd niet is geweest het geven van iets nieuws op wetenschappelijk gebied, doch wel het op bevattelijke en korte wijze mededeelen van gegevens, die reeds elders een plaats vonden (zie „Der Rechenstab" Yerlag von Dennert und I ape, Altona). Heeft het werk uit het oogpunt van wetenschap beschouwd alzoo weinig waarde, voor de practijk is het van nut en voorziet in een bestaand! jekoefte. Want wel treft men in het handboek der bij den topographischen dienst m Red. Indië in gebruik zijnde meetinstrumenten eene beknopte beschrijving van de rekenliniaal van Dennert en Pape aan, doch dit boek met zijn atlas met goed gegraveerde platen valt niet in ieders bereik te meer met nu het bij 's landsdrukkerij uitverkocht is en herdruk óm verschillende redenen niet gewenscht wordt. Voor hen, die van een rekenliniaal gebruik maken, en hun aantal breidt zich hoe langer hoe meer uit, is het een groot gemak, dat in de Hollandsche taal m een kort bestek alle gegevens en meerdere dan die in boven genoemd handboek vermeld staan, samengevat zijn. Voor den topographischen dienst werden reeds een 50 tal exemplaren aangeschaft, wellicht zullen ook andere takken van dienst dit voorbeeld Bed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 359