ONLUSTEN OP FLORES IN 1904 EN 1905 (Met een kaart pl. XXIII.) In de jaren 1904 en 1905 hadden op het eiland Flores (met inbegrip van het eiland Adoenara) onlusten plaats In 1904: a. In de onderafdeeling Noord-Flores der afdeeling Laran- toeka en Onderhoorigheden. b. In de onderafdeeling Larantoeka of Oost-Flores en op het eiland Adoenara, behoorende tot dezelfde afdeeling, en c. In de onderafdeeling Endeh of Zuid-Flores der afdeeling Soemba en Onderhoorigheden. In 1905: cl. In de boven onder b genoemde onderafdeeling. a. Onlusten in de onderafdeeling Noord-Flores der afdeeling Larantoeka en Onderhoorigheden 190 4. Oorzaken. De oorzaak dezer onlusten moet hoofdzakelijk ge zocht worden in het eigenmachtig, brutaal optreden van het berg- hoofd Tekka, ressorteerend onder den radja van Sikka (Zuidkust), tegen wien bedoelde radja niet opgewassen was. In Juni 1903 werd een tusschen Tekka en den radja van Nita op het punt van uitbreken staande oorlog, door tusschenkomst van den posthou der te Maumirie (Noordkust) voorkomen. Reeds de volgende maand was Tekka in oorlog met de, tot Sikka behoorende, berg- kampong Nele; de radja van Sikka beproefde maar tevergeefs de vrede te herstellen. In September van hetzelfde jaar deed Tekka een inval in de onder Kongaë (oostw. van Maumerie) ressorteerende kampong Baoe batoe. Aanleiding. In Mei 1904 kwam Tekka openlijk in verzet tegen zijn radja, uit ergernis, omdat deze hem telkens verboden had eigener autoriteit oorlog te voerenhij weigerde voor den Dl. II, 1905. 67

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 367