972 radja te verschijnen en deed dezen weten, dat hij gereed was hem te beoorlogen. Onder het motief, dat de door den radja van Sikka geheven belasting van 4 klappers per boom te zwaar op de bevolking drukte, doch inderdaad zooals later bleek met het doel alle macht in deze onderafdeeling in handen te krijgen, haalde Tekka middels schenkingen en bedreigingen vele andere Sikka-hoofden over, zich bij hem aan te sluiten; weigerden zij, dan werden hunne kampongs verbrand. Dit lot trof o m. de boven ïeeds genoemde kampong Nele (19 Mei) en de groote kampong Kotting (21 Mei; vestiging eener R. C. missie). Zelfs poogde hij den radja van Kangaë een door het Gouvernement erkend zelfstan dig hoofd voor zijne plannen te winnen. 20 Mei verscheen Tekka met 90 man, voor de helft met ge weren bewapend, voor Manmerie, de standplaats van den post houder; gehoor gevende aan de betoogen van dezen ambtenaai, die hem tegemoet gegaan was, trok hij met zijn bende af. Noch de radja van Sikka, noch die van Nita in welks gebied Maumerie ligt durfden iets tegen Tekka ondernemen. Gewapend optreden onzerzijds. 24 Mei kreeg de Resident van Timor en Onderhoorigheden te Koepang van een en ander be richt, kon dienzelfden dag de Regeering telegraphisch van het gebeurde verwittigen en de zending van een oorlogsschip naar Maumerie aanvragen. 25 Mei vertrok de Resident per Gouv. s.s. „Pelikaan" met een controleur en 58 gewapende politiedienaren onder een instructeur naar Sikka, daar ZHEdGestr. meende, dat de R. C. missie aldaar mogelijk gevaar liep. Te Sikka bleek echter alles rustig, waar op de Resident, na den radja van Sikka aan boord genomen te hebben, zijn reis vervolgde en in den ochtend van den 27sten Mei te Maumerie aankwam. Ondertusschen had de radja van Nita twee met Tekka ver bonden kampongs ten O. van Kotting verbrand, waarop de hoofd kampong Nita in den ochtend van den 27sten door Tekka was aangevallen, welke aanval echter was afgeslagen. Tekka was over Kotting in O. richting afgetrokken. Vreezende dat de pastorie, het schoolgebouw en de materialen

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 368