638 door gebrek aan kader ook hier eene langere opleiding niet goed mogelijk, althans nu nog niet. Twee der voornaamste oorzaken voor het mindere gehalte van ons kader zijn dus: te weinig practische oefening en een incompleet, waardoor de keuze te beperkt is en weinig tijd voor meerdere ontwikkeling beschikbaar blijft. Het eerste euvel kan worden verholpen. Is eenmaal een schiet school daar, dan kunnen detacheeringen bij die inrichting de gelegenheid openen, veel en op verschillende manieren vuurlei- der te zijn, mede voor de bereden onderofficieren, tenzij deze af en toe die functie te Babakan kunnen vervullen. Het tweede is niet zoo gemakkelijk te verhelpen, want de oorzaak schuilt dieper en is te vinden in de buitengewoon ge ringe vooruitzichten die de onderfficier-artillerist heeft, in ver gelijking met zijne collega's van de onbereden wapens, waar de onderluitenantsgraad voor velen een prikkel tot studie, een te bereiken ideaal blijft vormen. Is hij eenmaal zoover, dan is zijne positie verzekerd, hij heeft zijn recht op verlof evenals een officier, zijn pensioen en neemt een beter standpunt in de maat schappij in. Bij de artillerie in het wapen blijvende doordienen, eindigt de loopbaan als adjudant-dienstdoend-ofïïcier, met geen stand, geen recht op verlof, geen voldoend pensioen. En ook deze verricht zuiver den dienst van officier, wordt als sectie commandant gelijkgesteld met den luitenant, evenals de onder luitenant, die hem veelal met een zeker air beschouwt. Boven dien is, voornamelijk bij het bereden gedeelte, de kans op be vordering tot adjudant-onderofficier gering. Als voorbeeld diene, dat een onderoffeier thans al twee jaren op zijne aanstelling wacht en daarop nog niet spoedig vooruitzicht heeft, niettegen staande twee zijner a.s. collega's uit de batterijen zijn verdwe nen, resp. naar de treinafdeeling en naa,r Solo als magazijnmees ter, doch niet uit de formatie werden gevoerd. Dergelijke voorbeelden fnuiken alle mogelijk nog bestaande ambitie; de goede elementen onder het kader trachten zoodra mogelijk hunne positie te verbeteren en men ziet zoodoende velen naar het baantje van magazijnmeester hunkeren; zijn zij dit eenmaal, dan bestaat de kans, de ster te verkrijgen. Of wel ze gaan over bij de administratie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 36