981 Reeds vóór dat de kampong Moeda welke tegen een berghel ling ligt bereikt was, kreeg de colonne vuur, waarop salvo's zoowel door de kampong als in het bedekte terrein afgegeven werdendaarna rukte men de kampong binnen, waarbij de luit. t/z. 2e kl. van den Borg sneuvelde (schotwond). In de kampong- hadden enkele vijanden stand gehouden, die met lansen atta- keerden, doch door de landingsdivisie met de bajonet werden afgemaakt. Buiten aan gene zijde der kampong had de vijand een hooger gelegen punt bezet, vanwaar hij de colonne in de kampong beschoot; een gedeelte der landingsdivisie en een afdeeling politie bestormden die hoogte en verdreven den vijand; hierbij sneuvelden twee politiedienaren. Nadat de vijand ook nog van andere punten was verdreven, werd de kampong geplunderd en, evenals de nu ontruimde kam pong Toewa, door de hulptroepen in vereeniging met de onder - tusschen toegestroomde bevolking van het goedgezinde "Witi- hama verbrand. Daarna werd de terugtocht aanvaard en Sagoe te uur n.m. in de beste orde bereikt. 5 Augustus vertrok H. Ms. „Mataram" naar Makasser tot aan vulling van den kolenvoorraad en ging de Resident per s.s. „Pelikaan" naar Larantoeka. De controleur bleef met de geheele politiemacht op Adoenara, met opdracht zijn macht over verschillende bevriende kampongs te verdeelen, ten einde deze te beschermen en om van daaruit offensief op te treden tegen de verstrooide vijandelijke benden een optreden tegen een eventueel weder geconcentreerde en versterkte vijandige macht behoorde zooveel mogelijk tot de terugkomst van H. Ms. „Mataram" uitgesteld te worden. In voldoening aan deze opdracht maakte op 7 Augustus de controleur een tocht naar Horowoera, een kampoeng tusschen het Hinga-gebied en Kiwang-Ona; hij oordeelde die kampong geschikt voor een bivakx/3 der politiemacht onder een instruc teur bleef daar achter, terwijl de rest gelegerd werd in La- Boenga (of Lamboenga), waar ook controleur, civielgezaghebber en radja van Adoenara bleven. Van uit beide bivaks werd gepatrouilleerd, waarbij aan 's vijands

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 377