639 Zoo heb ik eenige jaren geleden een adjudant-onderofficier gekend bij de vestingartillerie, die op zeer jeugdigen leeftijd tot dien graad was bevorderd, na een schitterend examen: een in alle opzichten bruikbaar onderofficier; binnen den kortst moge lijken tijd echter ging hij over bij het korps magazijnmeesters, nog spoediger naar de administratie en was voor het wapen verloren. Ware hem de gelegenheid geopend eenmaal onder luitenant te worden, denkelijk zou hij gebleven zijn; dergelijke goede krachten zijn zoo zeldzaam. Thans nog blijven adjudanten in dien graad doordienen in de hoop dat eindelijk het onderluitenantschap ook bij de artillerie zal worden ingevoerd, hetgeen zij met recht mogen verwachten. De infanterie, bij welk wapen theoretisch het minst geëischt wordt, gaf het voorbeeld, de genie volgde, nu is de beurt aan de artillerie. Naar mijn vaste overtuiging zal deze verbetering- van positie ten gevolge hebben, een grooten toeloop naar de kader- scholen en het langer behouden blijven der goede elementen, waardoor het mogelijk zal worden het kaf van het koren te scheiden en hoogere eischen aan de opleiding en de ontwikkelings graad van het onderofficierskader te stellen. Aan eene bestaande onbillijkheid zal dan tevens een einde zijn gemaakt. In het voorgaande sprekende over het bereden zijn van het kader, werden in één adem ook de trompetters genoemd. Ook voor de verbetering der positie van deze categorie van personen zal ik trachten een lans te breken. Zooals bekend zal zijn, is de trom petter in het Nederlandsche leger gelijkgesteld aan den graad van onderofficier, geniet, behalve een behoorlijke soldij, dezelfde voor- deelen (dragen van petten, wonen buiten de kazerne enz.) en latei- een goed gagement. Hier te lande is dit anders. Wel ontvangt de man eene soldij die één cent meer bedraagt dan van een kor poraal, maar hij blijft in graad beneden dezen, beneden den kanon nier eerste klasse zelfs, heeft geen enkel voorrecht en ontvangt kannonniersgagement. Als reden voor dit alles kan niet worden aangevoerd, dat in Nederland de trompetter tevens muziekant is. Ten eerste is dit niet altijd het geval, lang niet allen bezitten muzikale talenten, doch ook bij ons, evenals bij de cavalerie, wordt de muziek gerecruteerd uit de trompetters en élève-trompetters.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 37