990 tig gezag. Zijn verder heeft zich hierdoor een groote steun zien ontvallen. Alhoewel in Juli 1905 beide bovenbedoelde hoofden zich nog niet gemeld hadden, kan de getuchtigde streek als volkomen rus tig beschouwd worden. cl Onlusten in de onderafdeeling Larantoeka der afdeeling Larantoeka en Onderhoorigheden in 1905.1) Oorzaak. In de laatste dagen van 1904 en gedurende 1905 was het optreden van een der bergstammen in Oost-Flores de oorzaak van ongeregelde toestanden in deze onderafdeeling, wel ke zulke afmetingen aannamen dat onzerzijds gewapenderhand moest worden ingegrepen. Uit vele kleinere en grootere gebeurtenissen toch was reeds lang gebleken, dat de bergstammen in bedoelde landstreek, alhoe wel het oppergezag van den wd. Radja van Larantoeka erkennend,, een groote mate van zelfstandigheid bezaten en elkaar wegens de' geringste onderlinge geschillen trachtten te beoorlogen, een en ander tot groot ongerief der vreedzame strandbewoners. Deze zeer ongewenschte toestand was door den vorigen thans verbannen Radja aangewakkerd. Van den twist- en roofzieken aard van enkele dier stammen had Don Lorenzo her haaldelijk op behendige wijze gebruik gemaakt om zoowel het Europeesch bestuur als de missionarissen in ongelegenheid te brengen, wanneer hij zulks ter bereiking zijner doeleinden noodig achtte, dan wel om ter hoofdplaats een paniek te doen veroor zaken met het doel de daar gevestigde vreemde handelaren naar zijn hand te zetten. Zoo had hij in 1901 lieden van het be luchte, nader te noemen Lekloewo tegelijk met een andere, met deze kampong in vijandschap levende, bergstam uitgenoodigd tot een feest, in de hoop dat bij den twist, die natuurlijk niet zou uitblijven, de missiegebouwen in vlammen zouden opgaan. Wel brak er dien dag een vechtpartij uit, waarbij van weerszijden van vuurwapens werd gebruik gemaakt en waarbij ook eenige strandbewoners werden gedood, doch Don Lorenzo's doel werd niet bereikt. 1) De namen in dit gedeelte van het opstel vermeld komen slechts voor een klein deel op de schetskaart voor.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 386