991 Ter belooning van deze en dergelijke diensten liet de Radja de door Lekloewo tegen andere stammen gevoerde rooftochten toe en steunde die zelfs, terwijl hij Lekloewo steeds in het gelijk stelde in de talrijke geschillen met strandbewoners. De houding van den tegenwoordigen wd. Radja tegenover de bergstammen was natuurlijk geheel anders; onderlinge vijande lijkheden en rooftochten werden niet geduld en hadden ze toch plaats, dan werd er spoedig een einde aan gemaakt, terwijl de schuldigen werden beboet (Dec. 1904 twist tusschen de kampongs Leneda en Moeda Kapoetoe in het bergdistrict van laatstbedoel- den naam; Feb. 1905 plundering der strandkampong Babaloeng door het berghoofd van Lewotala). Door dit krachtdadig optreden van den wd. Radja achtten de roof- en twistzieke bergstammen zich zeer benadeeld en onder die ontevredenen nam de boven reeds genoemde stam van Lek loewo, sedert ouds wegens zijn brutaliteit en roofzucht berucht, de voornaamste plaats in. Gegevens betreffende Lekloewo. Lekloewo maakt een deel uit van het bergdistrict Wolo, een der tien gefedereerde landschap pen, waaruit het rijk Larantoeka is samengesteld. De bevolking van dezen stam telt 1100 weerbare mannen, voor nauwelijks de helft met vuursteengeweren bewapend; zij is gevestigd in 2 groote kampongsLekloewo en Blepanawa, met respectievelijk 600 en 400 weerbare mannen en in 2 gehuchten: Riang- Zuid en Riangabbang met te zamen 100 mannen. Genoemde kampongs zijn in het langs de Zuidzijde van de Okka-baai 10 paal ten Z. van de hoofdplaats Larantoeka) zich uitstrekkende gebergte gelegen; de strandplaatsen Baama en Moeloewatoe worden nog tot het gebied van Lekloewo gere kend. Tot laatstbedoelde plaatsen wagen zich in tijden van rust de handelaren tot het opkoopen van de rijke voorraden djagoeng en padi van Lekloewo, en van daar uit leiden niet al te steile bergpaden naar de hooger genoemde bergkampongs op een af stand van 2 uur gaans van het strand gelegen. Aanleiding tot geioapend optreden onzerzijds. Als uiting van de bovenbedoelde ontevredenheid nam de bevolking van Lek-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 387