- 993 lolong openlijk, dan wel in het geheim, de partij van Lekloewo zouden kiezen. Yoor bedoelde tuchtiging werd noodig geoordeeld de gezamenlijke politiemacht van het gewest Timor en Onder- hoorigheden, wellicht ook een marine-landingsdivisie. Genomen maatregelen in afwachting van de tuchtiging. 6 Mei keerde de wd. Resident naar Koepang terug, na alvorens de volgende maatregelen getroffen te hebben: Den civiel gezaghebber werd opgedragen alle mogelijke ge gevens te verzamelen, die zouden kunnen bijdragen tot welslagen der voorgenomen onderneming. De wd. Radja werd aangespoord om door tusschenkomst van het ons goedgezinde districtshoofd van Wolo alsnog te trachten de lieden van Lekloewo langs minnelijken weg tot onderwerping te brengen. Het medegebrachte detachement gewapende politiedienaren bleef voorloopig te Larantoeka tot beveiliging van de hoofdplaats en omstreken. 35 tromplaadgeweren met de noodige munitie werden ter be schikking van den civiel gezaghebber gesteld ter bewapening- van bevolkingspatrouilles. Den Soloreeschen Radja's werd vergund met hun volk naar hunne haardsteden terug te keeren. De civiel gezaghebber kreeg de beschikking over een gewa pende adviesboot tot het zoo noodig overbrengen van spoed berichten naar Koepang. Aan Lekloewo werd een boete van f 1500 opgelegd. Gebeurtenissen tot aan de komst van het detachement van Timor- Koepang te Larantoeka. In de laatste helft van Mei scheen het dat Lekloewo het hoofd in den schoot zou leggen, althans de hoofden waren niet on genegen de opgelegde boete te voldoen. Men was reeds bezig het benoodigde bedrag bij een te brengen, toen een z.g. „orang berani" zich tegen boetebetaling verzette en het daartoe bijeenbrengen van geld verbood, waarop ook de tot onderwerping geneigde hoofden hun reeds gestort aandeel terugnamen. Vernomen werd dat de lieden van Lekloewo hunne bezittingen reeds verborgen in rotskloven, hetgeen beteekent dat op de komst

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 389