994 der „Compeni gerekend werd. In 't begin van Juni overvielen 60 a 70 gewapende lieden van Lekloewo de eveneens tot Wolo behoorende bergstam Kawalolo, waarbij echter een der belha mels van Lekloewo sneuvelde. Een en ander deed de onrust en onveiligheid der strandkam- pongs vermeerderen en een tuchtiging van Lekloewo, gepaard met een machtsvertoon in de aangrenzende landschappen, werd meer dan ooit noodig geoordeeld. Tot dit doel vroeg 8 Juni de wd Resident van Timor de be schikking over een flottieljevaartuig, ten einde door de landings divisie van dien bodem, in vereeniging met de te Larantoeka aanwezige politiemacht, tot bedoelde tuchtiging over te gaan. Het kwam der Regeering beter voor deze excursie niet op te dragen aan een landingsdivisie, doch daarvoor te bestemmen het detachement militairen te Timor-Koepang in garnizoen. Uitdrukkelijk werd verlangd, dat de tuchtiging niet zou bestaan uit het verbranden van kampongs, in verband waarmede geen inheemsche hulptroepen aan de excursie zouden mogen deelnemen. Bepaald werd overigens, dat het detachement gedurende eenigen tijd in bedoelde landstreek zou verblijf houden, dat die streek zooveel mogelijk zou worden doorkruist en in kaart gebracht, dat wegen zouden moeten worden aangelegd in heerendienst, dat de noodige bestuursmaatregelen zouden worden getroffen en dat aan de weerspannige bevolking bij wijze van straf boeten moes ten worden opgelegd. Raar aanleiding van deze Regeeringsopdracht vertrok 18 Au gustus per G-ouvts. ss. „Pelikaan" van Koepang naar Larantoeka een colonne ter sterkte van één le luitenant, 1 Eur. sergeant, 2 ser geanten, 2 korporaals, 1 hoornblazer en 42 fuseliers, allen Inlan ders, waaraan toegevoegd 1 sergeant-majoor kwartiermeester, 1 dokter Djawa en 1 Amb. soldaat ziekenverpleger. Resident en controleur vergezelden de colonne. Later hopen we in de gelegenheid te zijö het een en ander over de verrichtingen dezer colonne in Oost-Flores te kunnen mededeelen en dan tevens een schets van het terrein van actie te kunnen overleggen. H. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 390