KARABIJNEN BIJ DE VESTINGARTILLERIE. De vestingartillerie heeft langen tijd den naam gehad van een wapen van nietsdoeners te zijn en dit was in vroeger jaren in vele opzichten juist. Ieder ouder officier der artillerie weet te verhalen van den tijd, dat men soms weken achtereen ka zerne noch exercitiebatterij zag, en dat 9 uur 's morgens be schouwd werd als het uur waarop alle exercitiën behoorden te eindigen, zoodat, behoudens de een of andere commissie in een Magazijn van Oorlog, de luitenant voor het verdere gedeelte van den dag op zijn lauweren rustte. Maar die goede oude tijd ligt gelukkig ver achter ons. Sedert de Indische vestingartillerie zich meer haar roeping bewust is geworden en de invoering van modern geschut haar in staat stelt beter aan de haar gestelde eischen te voldoen, is ook een nieuw tijdperk, wat de oefeningen betreft, voor haar aangebroken. Behalve de gewone geschutexercitie, waai toe zich vroeger in hoofdzaak de geheele oefening bepaalde, eischen nu het peilen en waarnemen, de fortoefeningen, terreinverkennin gen, telefoondienst enz. een voortdurende oefening van den ves tingartillerist en behoeft men zich werkelijk niet ongerust te maken, dat hij tegenwoordig niet genoeg te doen heeft. Neemt men in aanmerking de vele diensten van niet zuivel vestingartilleristischen aard, waarvoor dagelijks een groot aantal menschen aan hun eigenlijken dienst onttrokken worden, dan moet men zich verwonderen, dat de geoefendheid van den man nog die mate van volmaaktheid heeft bereikt, dien zij tegen woordig bezit. Dit moet uitsluitend geweten worden aan de nieuwere richting, die van ieder vestingartillerist zooveel meer krachtsinspanning eischt. Bij invoering van een karabijn, met haar nasleep van theo rieën, handgrepen en schietoefeningen, zal de tijd die voor deze oefeningen benoodigd is noodzakelijk ten koste komen van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 391