996 andere oefeningen, die thans reeds uit gebrek aan personeel met kunst en vliegwerk moeten gehouden worden. Dat de com pagniescommandant bij de vestingartillerie dus eenigszins ang stig de karabijn te gemoet ziet, zal niemand behoeven te ver wonderen. Als noodzakelijk gevolg zal ook de reglementenschat voor het kader weer met eenige vermeerderd wordenop zich zelf een bedenkelijk verschijnsel, waar ieder officier bij dit onderdeel der artillerie bij ondervinding weet dat de reglementenkennis bij het kader er toch al zeer dunnetjes inzit, hetgeen aan twee oorzaken te wijten is: le het lage peil van ontwikkeling van ons kader; 2e het te groote aantal reglementen, aanwijzingen enz.die het behoort te kennen. Dit alles mag echter geen reden zijn van de invoering af te zien, indien werkelijk het bezit van een karabijn voor den ves tingartillerist van overwegend belang moet worden geacht. Het nagaan van dit laatste is het doel van ons schrijven. We dienen derhalve de vraag te beantwoorden, of de gevechts- waarde onzer vestingartillerie door de bewapening met de kara bijn in zoodanige mate zal stijgen, dat hare invoering beslist noodzakelijk moet worden geacht en in allen deele de daartoe gedane uitgaven wettigt. Daartoe zullen we eerst nagaan welke redenen er toe geleid hebben de vestingartillerie in de Euro- peesche legers van een handvuurwapen te voorzien, en daarna of ook voor ons dezelfde of mogelijk andere overwegingen gel den om tot de invoering over te gaan. De redenen waarom men in Europa de vestingartillerie van een handvuurwapen voorzien heeft, zijn in hoofdzaak tweeërlei le voorziening in eigen beveiliging; 2e versterking van de vuurlinie, wanneer de vijand tot den storm op een werk overgaat. ad 1. Na den Russisch-Turkschen oorlog ging men er in de meeste Europeesche staten toe over het veldleger van krom- baangeschut te voorzien; zoowel lichte als zware veldhouwitsers en mortieren vonden hierbij toepassing. Terwijl de bediening der lichte veldhouwitsers aan de veld artillerie werd opgedragen, bestemde men het zware krombaan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1905 | | pagina 392